Seviyeleme aşamasında konvansiyonel braketlerin kendinden bağlanmalı braketler ile karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of conventional and self ligating brackets at alignment stage
- Tez No: 690901
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN MEDİHA ERDİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
AMAÇ: Birinci premolar çekimli Sınıf I anterior çapraşıklık vakalarında kendinden bağlanmalı braket ve konvansiyonel braket sistemlerinin seviyeleme aşamasındaki etkilerini, sefalometrik filmler ve ortodontik modeller aracılığı ile karşılaştırmaktır. Ayrıca plak oluşumu ve meydana gelen ağrı açısından da iki braket sisteminin kıyaslamasını yapabilmektir. MATERYAL VE YÖNTEM: Çalışmamız 1. premolar çekimi planlanan Sınıf I anterior çapraşıklık anomalisine sahip 31 birey üzerinde yürütülmüştür. Bireyler iki gruba ayrılarak birinci gruba 0,022'' x 0,028'' slot genişliğinde Victory braketleri, ikinci gruba ise 0,022'' x 0,028'' slot genişliğinde SmartClip braketleri uygulanmıştır. Tedavi başlangıcında, 8. haftada ve 16. haftada hastaların dijital modelleri, gingival ve plak indeksi ölçümleri, tedavi başında ve 16. haftada lateral sefalometrik radyografileri alınmıştır. Hastalarda 4 haftalık dönemde VAS uygulaması ile algılanan ağrı değerlendirilmiştir. BULGULAR: SmartClip ve Victory braket grupları üst ve alt kesici çapraşıklığının çözülme etkinliği açısından değerlendirildiğinde, alt çenede (T1-T0), (T2-T0) ve (T2-T1) döneminde gruplar arasındaki fark önemsiz bulunmuş olup, üst çenede ise iki braket grubu arasında (T1-T0) ve (T2-T0) dönemlerinde anlamlı bir fark bulunmazken, (T2-T1) döneminde ise SmartClip grubunda çapraşıklıkta daha fazla miktarda azalma bulunmuştur. Sefalometrik film analizi sonuçlarına göre U1-SN açısı SmartClip grubunda azalırken, Victory grubunda artmış ve iki grup arasındaki anlamlı fark bulunmuştur. IMPA açısı grup içi değerlendirmede Victory grubunda istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde artmıştır. Algılanan ağrı, gingival indeks ve plak indeksi ölçümleri değerlendirildiğinde Victory ve SmartClip grupları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. SONUÇ: 16 haftalık dönem sonunda anterior dişlerin seviyelenmesi esnasında alt ve üst kesicilerde protrüzyon oluşturmaması nedeniyle SmartClip braketler, Victory braketlere göre daha avantajlı gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare self ligating bracket and conventional bracket system in terms of their effects on levelling using lateral cephalograms and orthodontic models. Plaque formation and perception of pain was alsa evaluated secondarily. Materials and Methods: The study was conducted on 31 patients displaying anterior crowding Angle Class I malocclusion who were planned to be treat with first premolar exractions. Patients were divided into two groups. While 0,022'' x 0,028'' Victory braces were applied to first group, 0,022'' x 0,028'' SmartClip braces were administired to the second group. Digital orthodontic model, gingival and plaque index records were taken at start of treatment, eighth and sixteenth week. Lateral cephalograms were derived at start of treatment and sixteenth weeks. Pain evaluation VAS scale applied for the first four week of treatment. Results: Both bracket systems displayed no levelling efficiency difference for mandible. SmartClip presented significantly superior results of T2-T1 stage for maxillary levelling. Lateral cephalogram evaluation revealed a significantly decreas for U1-SN angle in SmartClip group whereas Victory displayed the opposite effect. IMPA increased significantly for Victory. No differcens were found for pain perception, gingival index and plaque index. Conclusion: Following the 16 week leveling period of anterior teeth, Victory brackets appear to be more advantages over the SmartClip due to preventing flaring of the anteriors.