Kişilik yapısıyla sınır mental zekanın suça yönelmedeki etkisinin incelenmesi
Investigation on the effectiveness of border mental speech on the person
- Tez No: 690900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmanın amacı, kişilik özellikleri ve çeşitli etkilerin altında sınır mental zekanın suçun işlenmesindeki ilişkisinin araştırılmasını kapsamaktadır. Araştırmanın evrenini Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Maltepe L2 Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Ümraniye Eğitimevi ve Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan 12-18 yaşları arasındaki çocuklar ile hüküm giymemiş çocuklar oluşturmaktadır. Örneklemi ise Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Maltepe L2 Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Ümraniye Eğitimevi ve Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan 12-18 yaşlarındaki hükümlü 100 çocuk ile hüküm giymemiş 100 çocuk olmak üzere toplamda 200 çocuk oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada, Anamnez Formu ile Cornell Index Envanteri ve Alexander Pratik Zeka Yetenek Testi uygulanmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS 21 Windows paket programı kullanılmıştıır. Oluşan verilerin normal dağılıp dağılmadığının tespit edilmesi için“Normallik Testi”gerçekleştirilmiş olup verilerin normal dağılmadığı bu nedenle demografik değişkenlerin ölçeklerden aldıkları puanların incelenmesinde“Non-Parametrik”testlerde kullanılan“Mann-Withney U”ve“Kruskal-Wallis”testi kullanılmıştır. Örneklemi oluşturan bireylerin Sosyo-Demografik özelliklerinin belirlenmesi için“Frekans”analizi yapılmıştır. Araştırmaya Katılan Hüküm Giymemiş ve Hüküm Giymiş, Bireylerin Demografik Özelliklerinin Karşılaştırılmasına“Ki-kare”testi kullanılmıştır. Hüküm giymiş bireylerin demografik değişkenlerinin kişilik özelliklerini yordayıcı etkisinin incelenmesi ise“Regresyon Analizi”ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda hüküm giymiş ve hüküm giymemiş bireylerin demografik değişkenlerinde farklılık belirlenmiştir. Erkeklerin depresyon durumunu, kadınlara göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Daha önce hükümlü olunup olunmaması değişkeninin depreson, uyumsuzluk, sinirlilik ve endişe, korku ve irkilme tepkisi anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the relationship between personality traits and the effect of border mental intelligence on crime under various influences. The universe of the research is composed of children between the ages of 12-18 years in Maltepe Child and Youth Closed Prison, Maltepe L2 Closed Prison, Ümraniye Training Center and Bakırköy Women Closed Prison and non-convicted children. The sample consists of 200 children, including Maltepe Child and Youth Closed Prison, Maltepe L2 Closed Prison, Umraniye Training Center and Bakırköy Women Closed Prison, with 100 children 12-18 years of age convicted and 100 children not convicted. In the research, Cornell Index Inventory and Alexander Practical Intelligence Skill Test were applied with the Anamnesis Form. For the analysis of the data, IBM SPSS 21 Windows package program was used.“Normality Test”was performed in order to determine whether the resultant data were normally distributed and“Mann-Withneyi”and“Kruskal-Wallis”tests used in“Non-Parametric”tests were used to examine the scores of the demographic variables obtained from the scales.“Frequency”analysis was performed to determine the socio-demographic characteristics of the individuals who formed the sample. The“Chi-square”test was used to compare the demographic characteristics of individuals who did not participate in the survey and who were convicted. An examination of the predictive effect of the personality traits of the demographic variables of the convicted individuals was made by“Regression Analysis”. As a result of the survey, the demographic variables of the convicted and non-convicted individuals were determined to be different. It has been determined that the depression status of men is higher than that of women. Depression, incoordination, nervousness and anxiety, fear and startle response were found to be significant predictors of previous convictions