Managing word-of-mouth with capacity allocation and advertisement
Müşteriler arası bilgi paylaşımının kapasite ve reklam kararları ile yönetimi
  1. Tez No: 690927
  2. Yazar: ASYA DİPKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE BATUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Servis sektöründe, talebin iç dinamiklere bağlı olduğu, uzun periyotlu bir problem ufkunda, firmaların kapasite ve tanıtım kararları çalışılmaktadır. Tüketiciler WoM davranışı ile firmanın sipariş karşılama oranına yönelik bilgiyi birbiri ile paylaşmakta olup, aynı zamanda firmanın tanıtım aktiviteleri ile yaydığı bilgiyi de edinmektedir. Bu sayede, müşteri algısı sürekli güncellenmekte ve talep de buna bağlı olarak değişmektedir. Sabit ve değişken kapasite senaryoları incelenmekte olup, bu iki senaryo, firmanın içsel talebin farkında olduğu ve olmadığı durumlar için çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
We study the advertising and capacity decisions of a service firm under endogenous demand and multiple time periods. Consumers are exposed to two types of information: experiences of other consumers regarding fill rate of the service through WoM communication and the information provided by the firm through advertisements. As a result, consumer perception towards the firm keeps getting updated, which impacts demand. We examine fixed versus variable capacity cases. In each case, we study how the firm's decision changes when it is aware of the endogenous demand structure and when it is not.