An integrated cutting stock and lot sizing problem
Bütünleşik stok kesme ve parti büyüklüğü belirleme problemi
  1. Tez No: 690926
  2. Yazar: AYŞE BURCU ŞANAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU, PROF. DR. MUSTAFA MURAT KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, bir hava aracı imalat fabrikasında bütünleşik stok kesme ve parti büyüklüğü belirleme problemi ele alınmıştır. Belirlenen planlama periyodu içinde parçalar çelik panellerden kesilmekte ve talep karşılanmaktadır. İki amaç, kesilen panel sayısını enazlama ve toplam envanter taşıma maliyetini enazlama, tanımlanmış ve tanımlanan amaçlara göre tüm baskın amaç vektörleri yaratılmıştır. Her bir baskın amaç vektörünün yaratılması için tamsayılı doğrusal programlama modeli önerilmiştir. Modelin verimliliği optimal çözüm özellikleri ve sınırlama mekanizmaları ile artırılmıştır. En az panel sayılı problemleri çözmek için ayrıştırma tabanlı sezgisel algoritma önerilmiştir. Gerçek veri ve literatürden alınan veri kullanılarak yapılan deneylerin sonuçları iki saatlik durma limitimiz içinde parça sayısı az olan problemlerin 14 periyoda, parça sayısı çok olan problemlerin ise 7 periyoda kadar çözülebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider an integrated two dimensional cutting stock and lot sizing problem arising in an aircraft manufacturing plant. The items are to be cut from steel panels of identical size to satisfy all periodic demands over a specified planning horizon. Two objectives, minimizing the number of panels cut and total inventory carrying cost of the items, are defined and all nondominated objective vectors with respect to the defined objectives are generated. To generate each nondominated objective vector, we propose a mixed integer linear programming model whose efficiency is improved by optimality properties and bounding mechanisms. We propose a decomposition-based heuristic algorithm to solve the instances having the smallest number of panels. The results of our experiments based on real data and data taken from the literature have revealed that the instances with few items can be solved for up to 14 periods and the instances with more items can be solved for up to 7 periods, within our termination limit of two hours.