Quantum search in sets with prior knowledge
Önbilgi sahibi olunan kümelerde kuantum arama
- Tez No: 690928
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kuantum arama algoritması, arama probleminin karmaşıklığını önemli ölçüde düşürerek bu alanda devrim yarattı. Ancak bu algoritma problemi logaritmik zamanda çözmeyi başaramadığı için, bu algoritmayı kullanarak büyük kümeleri aramak hala önemli ölçüde zaman gerektiriyor. Bu problemi çözmek için gereken sürenin mertebesinin daha fazla azaltılamayacağı kanıtlandı ama bir sabit sayı ölçüsünde geliştirme yapmak hala mümkün. Bu hedef bazı bilim insanları tarafından geçmişte kovalandı ve bazı geliştirmeler yapılabildi. Bu tezde olasılık dağılımı bilinen kümelerde arama süresini azaltacak çeşitli yöntemler geliştirildi. Beklendiği gibi, bu tarz problemlerin karmaşıklığı sabit sayı ölçüsünde azaltmanın mümkün olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Quantum search algorithm revolutionized the field by reducing the complexity significantly for the search problem. However, by not being able to decrease the complexity to logarithmic scales, this algorithm still needs a significant amount of time to solve the search problem for large sets. It is proven that the order of the time required to solve this problem cannot be reduced further but, making an improvement by some constant factor is still possible. This aim has been pursued by some scientists in the past and some improvement has been made. In this thesis, various methods that can be used to solve the search problem for sets with known probability distributions are developed. As expected, the complexity for this type of problems is reduced by constant factors.