Comparative assessment of the rocking behavior of seismic isolated bridges
Deprem yalıtmlı köprülerin salınım davranışının karşılaştırmalı irdelenmesi
- Tez No: 690929
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, köprü üst yapı salınım davranışının detaylı modellenmesi için kapsamlı bir yol haritası önerilmiştir. Ayrıca köprü salınım davranışının, kutu kiriş tipi köprülerin sismik performansını iyileştirmede oynadığı rölü irdelemek adına parametrik bir çalışma yapılmıştır. Bu amaçla, seçilen her parametreye göre değişen çeşitli köprü modelleri tasarlanmıştır. Modellerin Türkiye'nin Çanakkale bölgesinde belirli bir koordinat için elde edilen tepki spektrumlarına göre ölçeklenen bir dizi yer hareketi altında zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizleri yapılmıştır. Analizlerde, köprü açıklık sayısı, köprü mesnetlerinin köprü ayak eksenine mesafesi, köprü ayak yüksekliği, köprü açıklık uzunluğu, sürtünmeli sarkaç mesnetlerin sürtünme katsayısı, sürtünmeli sarkaç mesnetlerin eğrilik yarıçapı, yer hareketi şiddeti gibi farklı parametrelerin etkisi incelenmiştir. Zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizlerin sonucu daha sonra, belirlenen parametrelerin kutu kesitli köprülerin sismik performansı üzerindeki etkilerini, ayak momenti ve ayak kesme kuvveti açısından ele almak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study a comprehensive roadmap is proposed for detailed modeling of rocking behavior of superstructure deck. Furthermore, a parametric study is conducted to determine effect of the superstructure rocking in enhancing the seismic performance of the box girder type bridge structures. For this purpose, various nonlinear models varying based on one chosen parameter are designed. Nonlinear boundary time history analysis (NTHA) of the models are then conducted being exposed to a set of ground motions scaled with reference to response spectra obtained for a specified coordinate in Canakkale region of Turkey. In the analysis, the effect of different parameters such as number of spans, eccentricity (e) of the bearing lines with respect to pier axis, pier height, span length, friction coefficient of the Friction Pendulum Sliding (FPS) Isolators, radius of curvature of FPS and ground motion scale and intensity are considered. The results of NTHA are then used to discuss the effects of these parameters on the seismic performance of box girder bridges in terms of pier moment and base shear.