Comparative assessment of the seismic performance of fixedbase and rocking building frames equipped with an energydissipation system
Ankastre mesnetli ve enerji emme sistemleriyle donatılmış salınım yapan bina çerçevelerinin karşılaştırmalı olarak deprem performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 794721
  2. Yazar: HAZAL ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, betonarme yapının sismik performansının arttırılmasında, sallanan tabanlı izolasyon sistemli kolonların etkisi araştırılmıştır. Ard germe şeritleri ve serbest kolon uçları ile sabit tabanlı ve sallanan tabanlı sistemlerden oluşan karşılaştırmalı bir çalışma yürütülmüştür. Analiz amacıyla, perde duvarlı betonarme bir bina tasarlanmış, modellenmiş ve ETABS yazılımında analiz edilmiştir. Doğrusal olmayan sınır zaman alanı analizi (NTHA), yapı, ABD'deki California bölgesinden referans alınarak ölçeklendirilmiş bir dizi yer hareketine maruz bırakılarak yapılmıştır. Çalışmada tasarlanan yapının a) kat yüksekliği b) açıklık sayısı c) perde duvar varlığı d) damper varlığı gibi farklı parametrelerinin etkisi dikkate alınmıştır. Ayrıca, doğrusal olmayan sınır zaman alanı analizi farklı yer hareketi yoğunluk seviyeleri için tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of columns with a rocking-base isolation system on enhancing the seismic performance of a reinforced concrete building is investigated. A comparative study comprising of comparisons of fixed-based and rocking-based systems with post-tensioning strands and free column ends is conducted. For analysis purposes, a reinforced-concrete building with shear walls was designed, modeled, and analyzed in ETABS software. Nonlinear boundary time history analysis (NTHA) was conducted by exposing the structure to a set of ground motions scaled by taking reference from the California region in the USA. The effect of different parameters of the designed building was considered in the study such as a) the story height b) the number of bays c) the presence of shear walls d) the addition of dampers and different damping parameters. In addition, the NTHA was repeated for different ground motion intensity levels.