Piyasada satılan bebek bisküvilerinde bulunan c vitamininin in vitro ortamda biyoerişilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of in vitro bioaccessibility of vitamin C in commercially available baby biscuits
  1. Tez No: 690934
  2. Yazar: YAVUZ BECEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hayata iyi bir başlangıç için yaşamın ilk yılı önemli bir süreçtir. Bu süreçte bebeğin sağlığının korunması ve gelişmesi için anne sütüne ihtiyaç vardır. Anne sütü, yaşamın ilk yılında bebek beslenmesi için birincil kaynaktır. Ancak bebeklerin hızlı büyümesi ve gelişmesi nedeniyle altıncı aydan sonra tek başına anne sütü yetersizdir. Bu nedenle altıncı aydan itibaren anne sütü ile birlikte vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş tamamlayıcı besinler önerilmektedir. Suda çözünen bir vitamin olan C vitamini, L- askorbik asit ve L-dehidroaskorbik asit gibi iki biyoaktif forma sahiptir. Başta meyve ve sebzeler olmak üzere besinlerde doğal olarak bulunur. Bu çalışmanın amacı bebek ve yetişkin mide pH'larını taklit ederek bebek bisküvilerindeki ve bebek devam sütlerindeki C vitaminin in vitro biyoerişilebilirliğini incelemektir. Çalışmamızda 6 farklı bebek bisküvisi, 3 farklı bebek devam sütü temin edilmiş ve bu ürünlerde bulunan C vitamininin biyoerişilebilirliği, in vitro sindirim modeli kullanılarak HPLC (Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi) cihazı ile incelenmiştir. İn vitro sindirim sonucunda C vitamini biyoerişilebilirlikleri süt eklenmemiş tüm bebek bisküvilerinde %1'in altında bulunmuştur. Süt ilave edilmiş bebek bisküvilerinin in vitro sindirim sonucunda C vitamini biyoerişilebilirlikleri pH 1.5'ta %7.65 ile %26.92, pH 4'te ise %0.84 ile %24.82 aralığında bulunmuştur. Bebek devam sütlerindeki C vitamini biyoerişilebilirlikleri pH 1.5 ve pH 4 için sırasıyla %4.05 – 12.80 ve %3.57 – 12.53 aralığında bulunmuştur. En yüksek C vitamini biyoerişilebilirliği pH 1.5'te süt ilave edilen 5 numaralı bebek bisküvisinde %26.92 oranında tespit edilirken, en düşük C vitamini biyoerişilebilirliği pH 4'te süt ilave edilmemiş 6 numaralı bebek bisküvisinde %0.011 oranında gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first year of life is an important process for a good start in life. In this process, breast milk is needed for the protection and development of the baby's health. Breast milk is the primary source of infant nutrition during the first year of life. However, due to the rapid growth and development of babies, breast milk alone is insufficient after the sixth month. For this reason, complementary foods enriched with vitamins and minerals are recommended along with breast milk from the sixth month. Vitamin C, a water-soluble vitamin, has two bioactive forms, L-ascorbic acid and L-dehydroascorbic acid. It is found naturally in foods, especially fruits and vegetables. The aim of this study was to examine the in vitro bioaccessibility of vitamin C in baby biscuits and baby follow-up milk by mimicking infant and adult stomach pH. In our study, 6 different baby biscuits and 3 different baby follow-on milk were provided and the bioaccessibility of vitamin C in these products was investigated by HPLC (High Performance Liquid Chromatography) device using an in vitro digestion model. As a result of in vitro digestion, vitamin C bioaccessibility was found below 1% in all baby biscuits without added milk. As a result of in vitro digestion of baby biscuits with added milk, vitamin C bioaccessibility was found to be between 7.65% and 26.92% at pH 1.5, and between 0.84% and 24.82% at pH 4. Vitamin C bioaccessibility in infant follow-on milks was found to be in the range of 4.05 – 12.80 and 3.57 – 12.53 for pH 1.5 and pH 4, respectively. While the highest vitamin C bioaccessibility was found at pH 1.5 in baby biscuit number 5 with milk added, 26.92%, the lowest vitamin C bioaccessibility was observed in baby biscuit number 6 without added milk at pH 4, at a rate of 0.011%.