Kil zeminlerde helisel kazıkların davranışı
Behavior of helical piles in clay soil
  1. Tez No: 738076
  2. Yazar: BAŞAK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, kil zemine gömülü helisel kazıkların çekme etkisi altındaki davranışları sayısal olarak incelenerek deneysel verilerle doğrulanmıştır. Kil zemine gömülü helisel kazıklar Plaxis bilgisayar programı kullanılarak sonlu elemanlar yöntemine dayalı olarak modellenmiştir. Helis sayısı (N), helis çapı (D), kazık gömülme oranı (H/D), helis aralığı (s/D) ve sürtünme parametreleri değiştirilerek çekme kapasitesine olan etkileri araştırılmıştır, yük-deplasman grafikleri elde edilmiştir. Bu şekilde her bir parametredeki değişimin kazığın taşıma gücü üzerindeki etkileri bulunmuştur. İncelenen parametrelerdeki değişim kazığın çekme kapasitesini önemli ölçüde etkilemiştir. Helisel plakalar arasındaki mesafenin ise kazığın göçme mekanizmasını belirlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of helical piles buried in clay soil under tensile load was numerically investigated and verified with experimental data. Helical piles embedded in the clay soil were modeled based on the finite element method using the Plaxis computer program. By changing the helix number (N), helix diameter (D), pile embedment ratio (H/D), helix spacing (s/D) and friction parameters, their effects on tensile strength were investigated. Load displacement graphs were obtained. In this way, the effects of the change in each parameter on the bearing capacity of the pile were found. The cahange in the investigated parameters significantly affected the tensile capacity of the pile. It has been observed that the distance between the helical plates determines the failure mechanism of the pile.