Kum zemine gömülü helisel kazıklarda örselenme etkisinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of disturbance effect of helical piles buried in sandy soil
  1. Tez No: 766776
  2. Yazar: UĞUR MURSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez çalışmasında, sıkı kum zemin içerisinde inşa edilen helisel kazıkların davranışı sayısal ve analitik yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Bu araştırmada büyük ölçekli arazi deney sonuçları ile sayısal ve analitik çalışmaların sonuçları kıyaslanarak doğruluğu gösterilmiştir. Bu araştırmalar sırasında helis plakası sayısı (N), helis plakalarının yeri (G), helis plakası çapı (D), helis plakaları aralığı (S/D), kazık gömülme oranı (H/D) özellikleri incelenmiştir. Sayısal analizlerde örselenme ve sürtünme etkileri dikkate alınmıştır. Sayısal analizler ve analitik hesaplarda çekme ve basınç etkisine maruz kalan helisel kazıkların, taşıma gücünü etkileyen faktörler irdelenmiş ve tasarıma yönelik optimum değerler önerilmiştir. Plaxis 2D ile yapılan sayısal analizlerin sonucunda; araştırılan bu parametrelerin helisel kazıkların dayanımını büyük oranda etkilediği saptanmıştır. Analiz sonuçları, helisel kazıkların tasarımında örselenme ve sürtünme etkilerinin dikkate alınmasının gerekli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the behavior of helical piles built in a dense sandy soil was investigated using numerical and analytical methods. In this study, the results of large-scale field tests were compared with the results of numerical and analytical studies and their accuracy was demonstrated. During these studies, helical plate number (N), helical plate location (G), helical plate diameter (D), helical plate spacing (S/D), pile embedding ratio (H/D) properties were investigated. In these analyses, disturbance and friction effects were taken into account. In numerical analyzes and analytical calculations, the factors affecting the bearing capacity of helical piles subjected to tension and compression effects were studied and optimum values for design were proposed. As a result of the numerical analysis made with Plaxis 2D; it has been determined that these parameters greatly affect the strength of the helical piles. Studies have shown that it is necessary to consider the effects of disturbance and friction in the design of helical piles.