Joyce's Critique of the Church and clergy: A study of a portrait of the artist as a young man and dubliners
Joyce?un İrlanda Katolik Kilisesi ve din adamları eleştirisi: Sanatçının bir genç adam olarak portresi (1916) ve Dublinliler (1914) üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 229084
  2. Yazar: EMEL TURĞUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET UMUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
James Joyce Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi (1916) ve Dublinliler (1914)adlı kitaplarında din sorununu ele almaktadır. Bu eserlerinde amaç din adamları vedini uygulamalarıyla yozlaşmış olan İrlanda Katolik Kilisesini eleştirmektir. Bu dineleştirisi aynı zamanda İrlanda dili ve edebiyatıyla tanımlanabilecek ulusal bir kimlikoluşturmaya çalışan Yenilikçi* akım yazarlarının hedefiyle paraleldir. W.B. Yeats,Synge ve Lady Gregory gibi Yenilikçi yazarların amacı İrlanda efsaneleri vemitolojisini kullanarak ortak bir İrlanda kültürünün öğelerini canlandırmaktı. Joyce buyazarlarla aynı doğrultuda yazarak dinle özdeşletirilmeyecek ulusal bir kimlikyaratmayı hedeflemiştir. Bu bağlamda, bu tezin amacı Joyce'un Modern yazıntekniklerini kullanarak yaptığı İrlandalılık ve din eleştirisini incelemektir.Protestanların İrlanda'nın kuzeyine yerleştirilmesinden sonra, ülkedeki siyasi vetoplumsal huzursuzluk ülke tarihinde önemli bir konu haline gelmiştir. İrlanda'da,Britanya'nın hegemonyasından başka, ülkenin din ve politikasına müdahaleleriyletetiklenen ülke içi çatışmalar da yaşanmıştır. Tüm bu huzursuzluk ulusal bir kimlikoluşturarak, ülkeyi Britanya'nın hegemonyasından kurtarma çabalarını başlatmıştır.Bu iki eserin analizi, Joyce'un ulusal dil ve edebiyatla oluşturulacak bir ulusal kimliğingelişimindeki rolünü incelemektedir.Anahtar KelimelerJames Joyce, İrlandalılık, İrlanda Katolikliği, Modern yazın, din eleştirisi, SanatçınınBir Genç Adam Olarak Portresi, Dublinliler* Yenilikçi yazar: Revivalist writer
Özet (Çeviri)
James Joyce problematizes the question of religion and Irishness in his two books, APortrait of the Artist as a Young Man (1916) and Dubliners (1914). The purpose of hisfiction is to make a critique of the Irish Catholic Church, its practices and its clergy.With his critique of religion, he also serves the aim of the Revivalist writers, whichwas to form a national identity defined by the Irish language and literature. TheRevivalist writers like W.B. Yeats, Synge and Lady Gregory aimed at reviving theelements of a common Irish culture by using Gaelic mythology and the Irish legends.Joyce, in line with the Revivalist aim, wrote to restore a national identity which is notdefined by religion. In this respect, this thesis is concerned with Joyce?srepresentation of Irishness and his critique of religion, using the literary conventionsof Modernist fiction.After the settlement of the Protestants in the northern part of Ireland, the political andthe social unrest in the country became a prominent issue in the history of thecountry. Apart from the hegemony of Britain on the country, Ireland also experiencedinternal conflict which was usually triggered by the intrusion of the English in thepolitics and the religion of the country. All this unrest led to some attempts to create anational identity to free the country from British hegemony. The analysis of the twoworks of Joyce demonstrates his concern for the development of a national identityformed by the Irish language and literature.Key wordsJames Joyce, Irish identity, Irish Catholicism, Modernist fiction, critique of religion, APortrait of the Artist as a Young Man, Dubliners