Dördüncü sanayi devriminin etkisindeki sanayi işletmelerinin satın alma ve lojistik fonksiyonlarına yönelik bir araştırma
A research on the procurement and logistics functions of industrial enterprises under the impact of fourth industrial revolution
- Tez No: 691080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÖZER ÇAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Teknolojik gelişme hızının son derece arttığı 21. yüzyılda işletmelerin hayatta kalabilmeleri için bu hıza ayak uydurmaları gerekmektedir. Bu çalışma, sanayi işletmelerinin dördüncü sanayi devrimi unsurlarına hangi düzeyde hâkim olduğunu belirlemek, literatürde belirtilen etkilerin reel ile ilgisini anlamak ve adaptasyon sürecinde yaşananları tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yönteminden fenomenoloji deseni kullanılmış, ZOOM iletişim programı aracılığı ile internet üzerinden yüz yüze yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler içerik analizi tekniğiyle incelenmiş ve MAXQDA programı kullanılarak kodlarla değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda dördüncü sanayi devrimi unsurlarından en çok hangilerini kullandıkları, kullanım nedenleri, yerleri ve çıktıları, adaptasyon süreçleri, yapılan yatırımın geri dönüşü, covid-19 etkileri, uygulayan işletmelerin özellikleri ve önerileri gibi toplamda 10 temaya ulaşılmış ve bunların her biri tek tek bulgular ve tartışma bölümünde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, where the speed of technological development is increasing, businesses need to keep up with this speed in order to survive. This study was carried out in order to determine at what level industrial enterprises dominate the elements of the fourth industrial revolution, to understand the relevance of the effects specified in the literature with the real, and to determine what happened in the adaptation process. A qualitative research method, phenomenology design was used, and semi-structured interviews made face to face over the internet via the ZOOM communication program was evaluated with codes using the MAXQDA program, which was analyzed with content analysis technique. As a result of the evaluations, a total of 10 themes such as which of the elements of the fourth industrial revolution are used the most, reasons for use, places and outputs, adaptation processes, return on investment, covid-19 effects, characteristics and suggestions of the implementing companies have been reached, and each of them has been individually examined.