Homo Ludens paralelinde dramatik oyuncunun özellikleri
Characteristics of the dramatic player in parallel of the Homo Ludens
- Tez No: 691105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA KAPAN EZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Johan Huizinga'ya göre bütün bir insanlık uygarlığı oyundan türemiştir. Buna göre insanlar, uygarlık içerisinde kendilerine düşen rolleri oynarlar. Bazı insanlar oyun oynadığının bilincindeyken, bazı insanlar oynadıkları oyunun, asıl hayatın yerini alması sebebiyle bunun bilincinde değildir. Tiyatro oyuncuları ise ilk grupta yer alan, oyun oynadığının bilincinde olan oyunculardandırlar. Bu çalışmada tiyatro oyuncusunun özellikleri, diğer oyuncularla ortak olan yönleri bağlamında araştırılmıştır. Huizinga'nın Homo Ludens eserinden yola çıkılarak; tüm oyuncularda ortak özellikler olan eğlenmek, bilinç ve rekabet kavramlarının tiyatro oyuncusu üzerindeki yansımalarına odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to Johan Huizinga, an entire human civilization is derived from the play. Accordingly, people play their own roles in the civilization. While some people are aware that they are playing a game, some people are not aware of it because the game they are playing replaces the actual life. As for theater actors, are among the actors who are in the first group and are aware that they are playing a game. In this study, the characteristics of the theater actor were investigated in the context of common aspects with other players. Based on Huizinga's Homo Ludens; the focus is on the reflections of the concepts of fun, consciousness and competition, which are common features of all actors, on the theater actor.