Metal oksit/grafen oksit nanokompozitlerinin eldesi ve rutin antioksidanının voltametrik yöntemle belirlenmesinde kullanımı
Preparation of metal oxide/graphene oxide nanocomposites and use in determination of rutin antioxidant by voltametric method
  1. Tez No: 691126
  2. Yazar: ECEM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Meyvelerde sıklıkla bulunan flavonoidlerin antioksidan, antienflamatuar özelliklerine sahip olduğu ve ayrıca kanser hücresi çoğalmasını önleyebilme özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir. Flavonoid ailesinin bir üyesi olan rutin insan beslenmesi için çok önemlidir. Son zamanlarda, rutin analizi için yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC), kemilüminesans (CL) ile birleşmiş HPLC ve kılcal elektroforez gibi birçok analitik yöntem geliştirilmiştir. Ancak, bu yöntemler malzeme tüketimi, karmaşıklık ve pahalılık açısından değerlendirildiğimde birçok olumsuz yanı vardır. Bu tez çalışmasında Fe2.8Cr0.2O4/rGO, Fe2.5Cr0.2Ce0.3O4/rGO, Fe2.8 Ce0.2O4/rGO kompozit yapılarının sentezi ve SEM, FTIR VE XRD karakterizasyonları yapılmıştır. Fe2.8Cr0.2O4/rGO, Fe2.5Cr0.2Ce0.3O4/rGO, Fe2.8 Ce0.2O4/rGO kompozit malzemeler camsı karbon elektrot yüzeylerine ayrı ayrı modifiye edilmiştir. Döngüsel voltametri, diferansiyel puls voltametrisi ve sıyırma diferansiyel puls voltametri tekniği kullanılarak rutin analizleri yapılmıştır. Modifiye edilen elektrotlar farklı pH aralığı, konsantrasyon, biriktirme süresi, ön şartlandırma süresi ve biriktirme potansiyelinin etkileri üzerinde çalışılarak rutin antioksidanına karşı elektrokimyasal sensör aktivitesi gösteren optimum koşullar belirlenmiştir. Optimize edilen koşullarda gerçek örnek olarak elma suyu seçilip rutin analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that flavonoids in fruits have antioxidant, anti-inflammatory, and can also prevent cancer cell proliferation. Being a member of the flavonoid family, it is essential for rutin human nutrition. Recently, many analytical methods have been developed for routine analysis such as high performance liquid chromatography (HPLC), HPLC combined with chemiluminescence (CL) and capillary electrophoresis. However, when these methods are evaluated in terms of material consumption, complexity and cost, there are many downsides. In this thesis, synthesis of Fe2.8Cr0.2O4/rGO, Fe2.5Cr0.2Ce0.3O4/rGO, Fe2.8 Ce0.2O4/rGO composite structures and characterizations of SEM, FTIR and XRD were made. Fe2.8Cr0.2O4/rGO, Fe2.5Cr0.2Ce0.3O4/rGO, Fe2.8 Ce0.2O4/rGO composite materials have been individually modified to glassy carbon electrode surfaces. Rutin analyzes were performed using cyclic voltammetry, differential pulse voltammetry and stripping differential pulse voltammetry technique. The modified electrodes were studied on the effects of different pH range, concentration, accumulation time, pre-conditioning time and accumulation potential, and optimum conditions were determined that show electrochemical sensor activity against rutin antioxidant. Rutin analysis of apple juice was chosen as the real sample under optimized conditions.