Gelişmiş tedavi alan aksiyal spondiloartritli hastalarda serum biyomarker düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum biomarker levels in patients with axial spondyloarthritis receiving advanced treatment
  1. Tez No: 691127
  2. Yazar: MERVE GÜLEÇ YAZIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET AKAR, UZMAN UĞUR BAYRAM KORKMAZ, UZMAN GÖKHAN KABADAYI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Aksiyal Spondiloartritlerde (axSpA) hastalık aktivitesinin değerlendirilmesinde Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI), Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeks (BASFI) gibi hasta bazlı ölçekler kullanılmaktadır ancak hastalık aktivitesinin değerlendirilmesinde bu ölçekler gibi kullanımı yaygınlaşmış serum biyomarkerları bulunmamaktadır. Bu çalışmada hastalık aktivitesi ile ilişkili olabilecek serum biyomarkerları, tedavi altında değişimi ve hastalık aktivite ölçekleri ile arasındaki ilişkinin gözden geçirilmesi planlanmıştır. Method: Çalışmaya axSpa tanısı olan 74 hasta dahil edildi. Hastaların 0. ve 6. ay hastalık aktivite parametreleri BASDAI, BASFI, Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite Skoru (ASDAS-CRP), serum CRP düzeyleri kaydedildi. Serum leptin, VEGF ve MMP-3'ün 0. ve 6. Ay düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışıldı. Tumor nekroz faktör inhibitörü (TNFi) tedavisi altında hastalık aktivite ölçeklerindeki değişim ve serum biyomarker değişimi analiz edildi. Serum biyomarkerlarının hastalık aktivite ölçekleri ve serum CRP düzeyleri ile ilişkisi korelasyon analizi ile test edildi. Serum biyomarkerları düzeyinin zamansal değişimini etkileyen faktörler longitudinal bir analiz yöntemi olan Generalize Estimating Equations (GEE) ile hem tek değişkenli hem de çok değişkenli olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Patient-based scales such as Bath Ancylosing Spondylitis Disease Acitivity Index and Bath Ancylosing Spondylitis Functional Index are used to evaluate disease activity in axial spondylarthropathies (axSpA), however, there are no widely used serum biomarkers like these scales in the evaluation of the disease activity. In this study, we aimed to evaluate the relationship between serum biomarkers that may be associated with disease activity, their changes under treatment and disease activity scales. Methods: A total of 74 patients with axSpA diagnosis were included in our study. Disease activity parameters of the patients at 0. and 6.months; BASDAI, BASFI, Ancylosing Spondylitis Disease Activity Score (ASDAS-CRP), serum CRP levels were recorded. Levels of serum leptin, VEGF and MMP-3 at 0.and 6.months were studied by ELISA method. Changes in disease activity scales and serum biomarker levels under tumor necrosis factor inhibitor (TNFi) treatment were analyzed. The relationship between serum biomarkers with disease activity scales and CRP levels was tested by correlation analysis. The factors affecting the temporal variation of serum biomarker levels were analyzed both univariately and multivariately with Generalized Estimating Equations (GEE), a longitudinal analysis method. Results: Disease activity parameters (BASDAI, BASFI, ASDAS-CRP) and serum CRP levels were significantly decreased under TNFi treatment.