Selevir Barajının su kullanımının optimizasyonu
Optimization of water use from Selevir Dam
- Tez No: 691133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KİLİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünya üzerindeki temiz su kaynaklarının giderek azalmasının aksine temiz su ihtiyacı ve gıda talebi de artış göstermiştir. Mevcut su potansiyelinin en etkin bir biçimde depolanması, depolanan suyun en etkin şekilde kullanılması ve paralel olarak tarımsal verimin de arttırılması elzem hale gelmiştir. Su zengini sayılamayan ülkemiz için de sürdürülebilir bir yöntemlerin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada da Afyonkarahisar İlinin depolama hacmince en büyük barajı olan Selevir Barajının iklim verilerine bağlı olarak optimum işletme modeli oluşturulması hedeflenmiştir. Optimizasyon GAMS (The General Algebraic Modeling System) paket programı ile oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In contrast to the gradual decrease in clean water resources in the world, the need for clean water and food demand have also increased. It has become essential to store the existing water potential in the most efficient way, to use the stored water in the most efficient way and to increase the agricultural efficiency in parallel. The development of the sustainable methods for Turkey, that is not water rich is of great importance. In this study, it is aimed to create an optimum operating model based on the climate data of Selevir Dam, which is the largest dam in Afyonkarahisar Province in terms of storage volume. Optimization was created with the GAMS (The General Algebraic Modeling System) package program.