Hemşirelerin örgütsel adalet algısının örgütsel sessizlik düzeyine etkisi
Effect of organizational justice perceived by nurses on their organizational silence
  1. Tez No: 691139
  2. Yazar: ESRA GÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelerin örgütsel adalet algısının örgütsel sessizlik düzeyine etkisini belirlemek amacı ile yürütüldü. Yöntem: İlişki arayıcı tasarımda yürütülen araştırmanın çalışma evrenini Doğu Anadolu'daki bir şehir hastanesinde görev yapan hemşireler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise en az altı aydır ilgili hastanede görev yapan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hemşireler oluşturdu (n=500). Veriler araştırmacı tarafından; kişisel bilgi formu, örgütsel adalet ölçeği, örgütsel sessizlik ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi testleri kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılanların çoğunluğunun kadın, genç yaş grubunda, lisans mezunu, evli, çocuk sahibi, servis hemşiresi pozisyonunda çalışan ve 1-6 yıl mesleki deneyime sahip olduğu belirlendi. Hemşirelerin örgütsel adalet algısının orta, örgütsel sessizlik düzeyinin düşük-orta düzeyde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Effect of Organizational Justice Perceived by Nurses on their Organizational Silence Objective:This study was conducted to determine the effect of organizational justice perceived by nurses on their organizational silence. Method: The population of this correlational study consisted of the nurses working at a city hospital in Eastern Anatolia. Nurses who have been working at the said hospital for at least six months and agreed to take part in the study were included in the study(n=500). The data were collected by the investigator using a personal information form, the organizational justice scale and the organizational silence scale. Numbers, percentages, means, standard deviations, t test, one way variance analysis, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used to analyse the data. Results: The majority of study participants were female, in the young age group, holding a bachelor's degree, married with children, in the position of a clinical nurse, and with 1-6 years of professional experience. The nurses were found to have a moderate level of perceived organizational justice and a low-moderate level of organizational silence.