Hemşirelerde adalet algısının mobbing davranışları üzerine etkisi
Effect on the perception of justice ,mobbing behavior of nurses
- Tez No: 339557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemşirelerde örgütsel adalet algısının maruz kalınan mobbing davranışları üzerine etkisini belirlemektir.Çalışma Ankara ilinde bir üniversite hastanesinde ve bir özel hastanede hemşireler üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya toplam 250 kişi katılmıştır. Hemşirelerin örgütsel adalet algılarını belirlemek için Colquitt tarafından(2001) geliştirilen, Özmen ve arkadaşları (2007) tarafından Türkçe ye uyarlanan, 20 maddeden oluşan ?örgütsel adalet algısı ölçeği? kullanılmıştır. Hemşirelerin mobbing davranışlarını belirlemek için ise Dilek ve Aytolan (2008) tarafından geliştirilen 33 maddelik ölçek kullanılmıştır. Araştırmayı analiz etmez için SPSS (11.5) programından yararlanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, hemşireler en çok dağıtımsal adalet algısı (2,62±1,35) boyutunda adaletsizlik algılamaktadırlar. İş yerinde psikolojik şiddet davranışlarına maruz kalan (ortalama skor >1 olanlar) hemşirelerin oranı %28'dir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, nurses perception of organizational justice is to determine the effect of exposure to mobbing behavior.The study is conducted on nurses at a university hospital and a private hospital in Ankara. A total of 250 people participated in the study. To determine nurses? perceptions of organizational justice by Colquitt (2001) developed, Özmen et.al (2007) adapted to Turkish by, 20 item ?perception of orgazational justice scale? is used. The 33-item scale which is developed by Dilek and Aytolan (2008) is used in order to determine the behavior of the nurses mobbing . The SPSS (11.5) software is used for analyzing the research. Data analysis, descriptive statistics (frequency, percentage, mean, standard deviation) are used.According to the survey, most nurses distributive justice perception (2.62 ± 1.35), the size of perceived injustice. Behavior exposed to psychological violence in the workplace (mean score> 1 ones) is 28% of the nurses.