Ailevi Akdeniz Ateşi tanılı çocuklarda artrit bulgularının hastalık şiddeti üzerine etkisi, ISSF ve PRAS skorlarının değerlendirilmesi
The impact of arthritis findings on disease severity in children diagnosed with familial mediterranean fever: Evaluation of ISSF and PRAS scores
  1. Tez No: 961375
  2. Yazar: DERYA KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) tanılı çocuk hastalarda artrit bulgularının varlığı ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, 01.12.2019–11.10.2023 tarihleri arasında Bursa Şehir Hastanesi Çocuk Romatoloji Kliniğinde takip edilen ve Yalçınkaya-Özen ile Eurofever/PRINTO kriterlerine göre AAA tanısı almış 402 çocuk hasta değerlendirildi. Hastalar artrit varlığına göre iki gruba ayrıldı. Klinik bulgular, MEFV mutasyonları, kolşisin tedavisi ve biyolojik ajan kullanımı kaydedildi. Hastalık şiddeti ISSF ve modifiye Pras skoru ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the relationship between the presence of arthritis and disease severity in children diagnosed with Familial Mediterranean Fever (FMF). Materials and Methods: This study included 402 pediatric patients diagnosed with FMF according to the Yalçınkaya-Özen and Eurofever/PRINTO criteria in the Department of Pediatric Rheumatology between December 1, 2019, and October 11, 2023. Patients with a follow-up period of less than 6 months were excluded. There are two categories formed: those with and without arthritis. Clinical findings, MEFV mutations, colchicine treatment, and biological agent use were recorded. Disease severity was assessed using the ISSF and modified PRAS scores.