Bakteriyel, aseptik ve tüberküloz menenjitli çocuklarda serum ve beyin-omurilik sıvısı (BOS) interlökin 6 (İl-6) ve interlökin-8 (Il-8) düzeyleri
- Tez No: 69114
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ AKSARAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
VII. TÜRKÇE ÖZET BAKTERİYEL, ASEPTİK VE TÜBERKÜLOZ MENİNJİTLİ ÇOCUKLARDA SERUM VE BEYİN-OMURİLİK SIVISINDA İNTERLÖKİN-6 VE İNTERLÖKİN-8 SEVİYELERİ Bu çalışma; bakteriyel meninjitli 17 (Gmp I), aseptik meninjitli 11 (Grup II) ve tüberküloz meninjitli 10 (Grup III) çocuk hastanın serum ve BOS interIökin-6 (İL-6) ve İL-8 düzeylerini araştırmak amacıyla yapıldı. Kültürleri de steril olmak üzere, BOS bulguları normal olan ve febril konvülziyon nedeni ile lomber ponksiyon yapılan 12 çocuk hasta kontrol grubu olarak araştırıldı. Grup I veSU'de serum ve BOS İL-8 düzeylerinin çok arttığı izlendi. Grup I velll'deki hastaların serum ve BOS İL-6 ve İL-8 düzeyleri aseptik meninjitli hastalardan ve kontrollerden istatistiksel olarak daha yüksek bulundu. Bakteriyel ve tüberküloz meninjitli çocuklarda BOS İL-6 ve İL-8 düzeylerinin çok yüksek değerlerde bulunması, bu sitokinlerin subaraknoidal aralıkta üretildiğinin ve daha sonra hastalığın erken döneminde ve sitokin kaskadının başlangıcında kan-beyin bariyerinden sistemik dolaşıma geçtiğinin kanıtıdır. Her üç grupta da BOS İL-6 ve İL-8 düzeyleri ile diğer enflamatuar BOS bulguları arasında bir ilişki saptanmadı. Bu çalışmada bakteriyel meninjitli hastalar iki alt gruba ayırıldılar. Grup la'da semptomlar başladıktan sonraki ilk 12 saat içerisinde başvuran 9 bakteriyel meninjitli hasta, Grup Ib'de ise semptomlar başladıktan 12 saatden daha geç sürede başvuran 8 hasta vardı.
Özet (Çeviri)
VIII. ABSTRACT SERUM AND CEREBROSPINAL FLUID LEVELS OF INTERLEUKIN-6 AND INTERLEUKIN-8 IN CHILDREN WITH BACTERIAL, ASEPTIC AND TUBERCULOUS MENINGITIS This study was undertaken to determine the concentrations of interleukin-6 (IL-6) and IL-8 levels in cerebrospinal fluid (CSF) and serum obtained from children with bacterial meningitis (Group I) (n=17), aseptic meningitis (Group II) (n=11), tuberculous meningitis (Group III) (n=10). Twelve children with febrile convulsion whose CSF findings were normal, including sterile cultures, were examined as controls (Group IV). Increased levels of IL-6 and IL-8 were detected in the CSF and serum in Group I and 111. The mean values of serum and CSF IL-8 and IL-6 levels in patients in Group I and III were significantly higher than those of patients with aseptic meningitis and controls. Increased levels of IL-6 and IL-8 indicate that these cytokines are produced in the subarachnoid space in patients with bacterial and tuberculous meningitis and there is apparently negligible across the blood-brain barrier and IL-6 and IL-8 are released into the systemic circulation during the acute phase of the disease and early in the cascade of cytokines. There were no correlations between serum and CSF levels of IL-6 and IL-8 levels and the other inflammatory parameters (WBC, protein level, CSF/serum glucose ratio) in patients with bacterial, aseptic and tuberculous meningitis. In this study, patients with bacterial meningitis were divided into two subgroups. Group la consisted of nine patients with bacterial meningitis who were admitted after 12 hours of the onset of symptoms and Group lb consisted of eight patients with bacterial meningitis who were admitted after 12 hours of the onset of symptoms. In Group la; patients admitted within 12 hours of the onset of symptoms had significantly higher levels of CSF IL-6 (948.6 pg/ml) and IL-8 (816.1 pg/ml) than those with symptoms more than 12 hours before admission (medians: 338.9 pg/ml and 195.5 pg/ml; respectively). Serum IL-6 and IL-8 levels were not associated with the length preadmission symptom story.