The drinking-milk consumption habits in Gaziantep
Gaziantep ilinde içme sütü tüketim alışkanlıkları
  1. Tez No: 691154
  2. Yazar: BAYAN MASRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanoğlunun hayatta kalmasında çeşitli besinlerin kullanımı önemlidir. Süt ve süt ürünleri; laktoz, vitamin ve minerallerden zengin dengeli bir beslenme için gerekli protein ve yağları içerdiğinden yaşamın her aşamasında tüketilmelidir. Çalışmanın amacı, tüketici beklentilerinin neler olduğunu, süt ve süt ürünleri tüketim eğilimlerini etkileyen faktörlerin neler olduğunu analiz etmektir. Süt tüketim oranı ve etkili faktörler değerlendirildikten sonra, içme sütü üretimini tüketici ihtiyaçlarına göre ayarlamak ve insanları teşvik eden bazı pazarlama planları geliştirmek mümkün olacaktır. İncelenen faktörler temel olarak içme sütüne uygulanan farklı süreçlerin etkisini, satın alma kararını etkileyen faktörleri değerlendirmek ve tüketicilerin sütün besin değeri hakkındaki bilgilerinin kaynağını tanımlamak için düzenlendi. Sonuçlar güvenilirlik analizi, frekans analizi ve ki-kare testi kullanılarak değerlendirildi. Gaziantep'te yaşayan 383 katılımcı ile anket yapıldı. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 25 yazılımı kullanılarak değerlendirildi. Katılımcıların %88,7'sinin içme-süt tükettiği ve %42,3'ünün günde bir bardak içtiği sonucuna varıldı. Hem pastörize hem de UHT süt yaklaşık %36.4 oranında aynı oranda tüketilmektedir. Analiz sonuçları, tüketicilerin %69,1'inin satın alma kararı verirken markaya önem verdiğini, aynı zamanda %89,4'ünün son kullanma tarihini okuduğunu gösterdi. Ayrıca, katılımcıların %71'i için sütün kalitesinde yağ oranının önemli faktör olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The use of various nutrients in the survival of human beings is important. Milk and milk products contain essential protein and fat for a balanced diet rich in lactose, vitamins and minerals. Aim of the study was to analyze consumer expectations and which factors affecting their milk and milk products consumption trends. After evaluation of milk consumption and the effective factors, it would be possible to adjust the production of drinking-milk with caring consumer needs, and develop some marketing plans encouraging the people. The factors examined were organized to evaluate effect of different processes applied on drinking milk, which factors might affect purchasing decision. The results were assessed using reliability analysis, frequency analysis and chi-square test. A survey was performed with 383 participants living in Gaziantep. The obtained data was evaluated using IBM SPSS Statistics 25 software. It was concluded that 88.7% of the participants consumed the drinking-milk and 42.3% of the participants drank one cup a day. 37.5% of the consumers preferred pasteurized milk, 35.4% UHT milk, and 27.1% open milk. The analysis results showed that 69.1% of the consumers give an importance to the brand when making the purchase decision, at the same time, 89.4% read the expired date. Further, for 71% of the participants the fat quantity referred to the quality of milk.