Designing feeder bus routes by using smart card data
Otobüs besleme güzergahlarının akıllı kart verileri kullanılarak tasarlanması
  1. Tez No: 691158
  2. Yazar: HASSAN SHUAIBU ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZUYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Attempts have been made of over decades to design a more efficient and yet sustainable transportation system by using different mass transportation systems. A simple form of this, is the intermodal transportation system which can be described by feeder bus route design problem (FBRNDP). One of the fundamental components of transit planning is the estimation of origin-destination (O-D) matrix. Collecting such data, however, is extremely difficult and expensive using traditional paper-survey-based approaches which are rarely available. Therefore, a new data source was explored in the form of transit smart cards. This spatio-temporal data is most important for any meaningful transit smart card studies, and even so, if they are used alongside other data sources such as data base management system and geographic information systems, their potential can be harnessed. Multiple Traveling Salesman Problem (MTSP) is similar to FBRNDP in which there are many origins and one destination. The main purpose of this research is to develop a methodology for the planning of public feeder bus routes by using smart card data, transit network with existing bus stop coordinates and a distance optimization algorithm. In this study, important aspects of feeder bus route network design are highlighted, a method for the determining of potential feeder bus stop location developed, and a modified genetic algorithm was used to solve FBRNDP. The methodology was used to design a new feeder bus routes, and the best solution was selected via pareto efficiency and minimized total system cost.
Özet (Çeviri)
Farklı toplu taşıma sistemleri kullanarak daha verimli ve yine de sürdürülebilir bir ulaşım sistemi tasarlamak için son yıllarda birçok girişimlerde bulunulmuştur. Bunun basit bir formu, besleyici otobüs güzergahı tasarım problemi (FBRNDP) ile tanımlanabilen intermodal ulaşım sistemidir. FBRNDP toplu ulaşım planlama sürecindeki farklı adımlar arasında rota tasarımı ilki ve belki de en önemlisidir. Toplu ulaşım planlamasında kullanılan diğer bir temel bileşen de başlangıç-varış (OD) matrisinin tahmin edilmesidir. Bununla birlikte, bu tür OD verilerini toplamak, geleneksel yüzyüze anket tabanlı yaklaşımlar kullanılarak oldukça zor ve yüksek maliyetlidir. Bu nedenle çalışmada, toplu ulaşım akıllı kart verileri gibi yeni bir veri kaynağının kullanılması incelenmiştir. Bu veriler, birçok toplu ulaşım çalışması için özel öneme sahiptir. Veri tabanı yönetim sistemi ve coğrafi bilgi sistemleri gibi diğer veri kaynakları ile birlikte kullanılırlarsa, tam potansiyellerinden yararlanılabilir. Çoklu gezgin satıcı problemi (MTSP), birçok kaynağın ve tek bir hedefin olduğu gerçek hayat problemi olan FBRNDP'ye oldukça benzer özelliklere sahiptir. Bu araştırmanın temel amacı, akıllı kart verilerini, toplu ulaşım ağı ile mevcut otobüs durağı koordinatlarını ve bir mesafe optimizasyon algoritmasını kullanarak genel besleyici otobüs güzergahlarının planlanması için bir metodoloji geliştirmektir. Bu çalışmada, besleyici otobüs güzergah ağı tasarımının önemli yönleri vurgulanmış, potansiyel besleyici otobüs durak konumunun belirlenmesi için bir yöntem geliştirilmiş ve FBRNDP'yi çözmek için değiştirilmiş bir genetik algoritma kullanılmıştır. Sonuç olarak, yeni bir besleyici otobüs güzergahı tasarlamak için metodoloji kullanılmış ve pareto verimliliği ve minimum toplam sistem maliyeti ile en iyi çözüm seçilmiştir.