Pandemi sürecinin ulaşım alışkanlıklarına etkisi
The effect of the pandemic process on transportation habits
- Tez No: 691174
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan SARS-CoV-2, bilinen adıyla COVID19, küresel bir boyuta ulaşıp tüm dünyada yayılımını devam ettirmektedir. Bu durum hükümetleri zorlu kararlar almaya mecbur bırakmaktadır. Süregelen pandeminin bu zamana kadar hayatın birçok alanına doğrudan veya dolaylı olarak etkisi olmuş ve olmaya da devam etmektedir. En çok etkilenen alanlardan birinin de ulaşım olduğu açıkça görülmektedir. Ayrıca ulaşım modlarından biri olan toplu taşımanın kullanımındaki ani düşüş ise birçok işletmeciyi zor durumda bırakmıştır. Toplu taşıma kullanımındaki bu düşüşün işletmeci açısından minimum zararla atlatılabilmesi için frekanslara uygulanan optimizasyon işleminin sonucunda şehir içi otobüs hatlarında seyahat esnasında bulaşı riski azalırken işletme gelir-gider değerlerinde ise ortalama %5 kazanç elde edilmesi sağlanmıştır. Optimizasyon işlemi Denizli, Üniversite-Karahasanlı durakları arasında çalışan 320 numaralı otobüs hattının pandemi öncesinde sayımı yapılan yolcu sayısı verilerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SARS-CoV-2, known as COVID-19, which emerged in Wuhan, China, has reached a global scale and continues to spread all over the world. This situation compels governments to make difficult decisions. The ongoing pandemic has had a direct or indirect impact on many areas of life so far and continues to do so. It is clearly seen that one of the most affected areas is transportation. In addition, the sudden decrease in the use of public transportation, which is one of the transportation modes, has left many operators in a difficult situation. In order to overcome this decrease in the use of public transportation with minimum damage for the operator, as a result of the optimization process applied to the frequencies, the risk of contamination during travel on the city bus lines is reduced, while an average of 5% gain is achieved in the operating income-expense values. The optimization process was applied to the number of passengers counted before the pandemic of the bus line 320 running between Denizli, UniversityKarahasanlı stops.