Ekonomik istihbaratın sistem içerisindeki yeri ve önemi
The place and importance of economic intelligence in the system
- Tez No: 691210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAR VURAL JANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve İstihbarat İncelemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Geleneksel güvenlik sisteminin odak noktası askeri güvenlik konularıdır. Ulusal güvenlik sorunlarında askeri güvenlik önemini korusa da küresel ekonomik dünyada, ekonomik tehditler ulusal güvenliği en fazla tehlikeye düşüren konuların başında gelmektedir. Bu nedenle birçok ülke, özellikle küreselleşme süreci ile birlikte ekonomik istihbarat sistemleri oluşturmuşlardır. Bu çalışmada dünyanın önde gelen ekonomilerinin ekonomik istihbarat sistemleri incelenmiş ve bu birimlerin ülke ekonomisine ve ulusal güvenliğe olumlu katkıları olduğu görülmüştür. Köklü tarihi ve jeostratejik konumu itibariyle bölgesel bir güç olmayı hedefleyen ve bu doğrultuda ilerleyen ülkemizin, ulusal güvenlik politikalarını belirlerken ekonomik tehditleri de dikkate alması gerekmektedir. Bu bağlamda ekonomik savunma ve gerektiğinde saldırıya geçebilmek adına müstakil bir ekonomik istihbarat biriminin ülkemizde de gerekli olduğu düşüncesiyle, hangi kurumların bu sürece katkı sağladığı araştırılmış ve devlet mekanizması içerisinde bir model önerisinde bulunulmuştur. Ayrıca yabancı ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de özel şirketlerin ekonomik istihbarat sürecine olası katkıları çok uluslu bir Türk şirket örneği üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Military security issues are at the heart of traditional security system. While military security continues to play an important role in national security issues, economic threats in the global economic world are among the most endangered issues of national security. Many countries have therefore established economic intelligence systems, particularly in the context of the globalization process. In this study, the economic intelligence systems of the world's leading economies have been examined and it has been observed that these units have positive contributions to the country's economy and national security. Turkey, which aims to become regional power due to its deep-rooted history and geostrategic position and is advancing in this direction, should also consider economic threats while determining its national security policies.. In this context, an autonomous economic intelligence unit is needed for economic defense and attack if necessary in our country. In line with this view, it was investigated which institutions contributed to this process and a model was proposed within the state mechanism. Besides, as in foreign countries, the potential contribution of private companies to the economic intelligence process in our country has been tried to be explained through the example of a Turkish multinational company.