Effects of non-compete agreements on innovation and teamwork
Rekabet yasağı sözleşmelerinin inovasyon ve takım çalışmasına etkileri
  1. Tez No: 691219
  2. Yazar: TAYLAN ALPKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez rekabet yasağı sözleşmelerinin takım çalışması ve inovasyon üzerine etkilerini incelemektedir. Patentler, işgücü piyasasına mucitlerin üretkenliğiyle ilgili bilgi verir. Dolayısıyla firmaların mucitleri üzerinden oluşacak rekabeti önlemek için patentlerin verdiği sinyali manipüle etme motivasyonu vardır. İddiama göre, firmalar patentlerde bulunan mucit sayısını stratejik olarak ayarlar ve bazen bir patent için başvuru yapmadan önce, verimliliği düşürmesi pahasına daha kalabalık takımlar oluşturur. Rekabet yasağı sözleşmeleri firmaların mevcut çalışanlarına yönelik rekabeti engellemek amacıyla kullanabileceği alternatif bir yol olduğu için, bu sözleşmelerin yasal olarak tanınması firmaların takım üyesi sayılarını arttırma motivasyonunu düşürecektir. Tezimde, bu varsayımımın ampirik olarak ne kadar doğru olduğunu araştırıyorum. Bu amaç doğrultusunda, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi tarafından verilen patentlerin verisini ve 1985 yılında Michigan eyaletinde rekabet yasağı sözleşmelerinin hukuki olarak tanınmayacağını belirten bir kanunun yürürlükten kaldırılmasını bir farkların-farkı analizi için kullanıyorum. Bulduğum sonuçlar, rekabet yasağı sözleşmelerinin hukuki olarak tanındığı durumlarda inovatif firmaların takım sayılarını düşüreceği fikrini destekliyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of non-compete agreements on teamwork and innovation. I argue that patents convey information about the productivity of inventors to the labor market. Therefore, firms have an incentive to manipulate the productivity signal revealed by patents to mitigate competition over their inventors. In particular, the firms adjust the size of teams of inventors strategically, often forming larger teams than what is efficient, before applying for a patent. Since signing non-compete agreements with inventors is an alternative way to address competition for current employees, the feasibility of such contractual clauses reduces the firms' incentives to manipulate team size. In the empirical analysis, I investigate the extent to which my prediction is consistent with the data. Specifically, I use patents issued to inventors by the United States Patent and Trademark Office (USPTO) and the reversal of a Michigan law that prevents the enforceability of non-compete agreements in 1985 to employ a difference-in-differences estimation. My results are consistent with the idea that innovative firms reduce their team size when non-compete agreements are feasible.