Üniversite öğrencilerinin ötenaziye ilişkin tutumları: İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa örneği
Attitudes of university students towards euthanasia: The case of İstanbul University and İstanbul University-Cerrahpaşa
- Tez No: 691220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı disiplinlerde eğitime devam eden üniversite öğrencilerinin ötenaziye ilişkin görüşlerini; öğrencilerin ölüme karşı tutumları, tanımlayıcı özellikleri ve kişisel tecrübeleri çerçevesinde inceleyerek aralarındaki ilişkiyi tespit etmektir. Çalışmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini İstanbul Üniversitesi ilahiyat ve hukuk fakültesi öğrencileri ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa tıp fakültesi ile sağlık bilimleri fakültesinden gerontoloji ve sosyal hizmet bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmada öğrencilerin tanımlayıcı özellikleri ile kişisel tecrübeleri hakkında bilgi edinmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Sosyo-demografik Bilgi Formu”, ölüme karşı tutumlarını ölçmek amacıyla“Ölüme Karşı Tutum Ölçeği”, ötenaziye ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla“Ötenaziye Yönelik Tutumlar ve Görüşler Anket Formu”kullanılmıştır. Araştırma verileri web üzerinden anket yolu ile toplanmıştır. Ulaşılan verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics 22 paket programından yararlanılmıştır. Tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiklerde yüzde ve frekans değerleri, bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi ve spearman sıralı korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Öğrencilerin ötenaziye ilişkin görüşlerinin; yaş, cinsiyet ve medeni durumlarına göre farklılaşmadığı; eğitime devam ettikleri üniversite ve bölüm, ağrılık hastalık yaşayan bir yakınına şahit olma ve yakınları arasından kayıp yaşama deneyimleri, dindarlık düzeyleri ve ölümü düşünme sıklıklarına göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin ölüme karşı tutumlarının; cinsiyet ve yaşlarına göre farklılaşmadığı, medeni durumları, eğitime devam ettikleri üniversite ve bölüm, ağrılı hastalık yaşayan bir yakınına şahit olma ve yakınları arasından kayıp yaşama deneyimleri, dindarlık düzeyleri ve ölümü düşünme sıklıklarına göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin ötenaziye olumlu yaklaşımları ile ölüme karşı tutumları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki; ötenaziye olumsuz yaklaşımları ile ölüme karşı tutumları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the opinions of university students about euthanasia who continue their education in different disciplines, to determine the relationship between students by examining their attitudes towards death within the framework of their descriptive characteristics and personal experiences and to evaluate the results from a social work perspective. Relational screening method was used in the study. The universe of the study consists of the students of the Istanbul University Department of Theology and Law and the Istanbul University Cerrahpaşa Department of Medicine, Gerontology and Social Work. In the study,“Socio-demographic Information Form”prepared by the researcher to obtain information about the descriptive characteristics and personal experiences of the students,“Attitude towards Death Scale”to measure their attitudes towards death,“Attitudes towards Euthanasia and Opinions Questionnaire”to determine their opinions about euthanasia were used. Research data collected on the web by means of a questionnaire. IBM SPSS Statistics 22 package program was used for the statistical analysis of the data obtained. Percentage and frequency values, independent samples t test, one-way anova and Spearman's rho correlation coefficient were used in descriptive and inferential statistics. The study determined that Students' views about euthanasia are not differ according to age and gender but it differs according to their marital status, the university and the department where they attended, frequency of witnessing a relative with a severe illness and experiencing loss among their relatives, their level of piety and their frequency of thinking about death. In addition, there is a significant negative relationship between students' positive attitudes towards euthanasia and their attitudes towards death. There is also positive and significant relationship was found between their negative attitude to euthanasia and their attitude towards death.