Özel yetenek sınavı ve merkezi yerleştirme ile üniversiteye giren öğretmen adaylarının okul aidiyeti ve mutluluk düzeyleri
School belonging and happiness levels of pre-service teacher who placed to university with special talent and central exam system
- Tez No: 691230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL AKTAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, özel yetenek sınavı ve merkezi yerleştirme ile üniversiteye giren öğretmen adaylarının okul aidiyeti ve mutluluk düzeyleri belirlenerek arasındaki ilişkinin tespit edilmesi ve demografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesinin farklı bölümlerinde okuyan dördüncü sınıf öğretmen adaylarından 295'i kadın, 98'i erkek toplam 393 birey oluşturmaktadır. Araştırmada mutluluk düzeylerini belirlemek amacıyla Hills ve Argyle (2002) tarafından geliştirilen Doğan ve Sapmaz tarafından (2012) gerekli geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılarak Türkçe'ye uyarlanmış olan 29 maddelik 6'lı likert formunda olan Mutluluk Ölçeği; Okul aidiyet düzeylerini belirlemek amacıyla ise Goodenow (1993) tarafından geliştirilen ve Sarı (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan toplam 18 madde ve okul aidiyeti ve reddedilmişlik iki alt boyutu olan 5'li likert formunda Okula Aidiyet Duygusu Ölçeği (OADÖ) kullanılmıştır. Veriler sadece Eğitim Bilimleri ve Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören dördüncü sınıf öğretmen adaylarına internet üzerinden elektronik posta yoluyla dağıtılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz türlerinden yüzde ve frekans testleri ve araştırma problemleriyle ilgili çözümlemede Kolmogrov Smirnov, Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova), Bağımsız Değişkenler t-testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testleri ve LSD (Least Significant Difference) çoklu karşılaştırma testi kullanılmış, anlamlılık düzeyi ise p < 0.05 olarak alınmıştır. Yapılan çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre öğretmen adaylarının okul aidiyet duygusu düzeyleri ile üniversiteye yerleşme seçimi, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve aile toplam geliri değişkenleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığı, okul aidiyet duygusu düzeyi ile cinsiyet değişkeni arasında kadınlar lehine anlamlı fark olduğu sonucu elde edilmiştir. Mutluluk düzeylerine göre; cinsiyet, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu değişkenleri arasında istatiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığı, mutluluk düzeyi ile üniversiteye yerleşme seçimi ve aile toplam geliri değişkenleri arasında anlamlı fark olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the school belonging and happiness levels of pre-service teachers who entered the university with the special talent and central examination system, to determine the relationship between them and to examine them according to demographic variables. The sample group of the study consists of 393 4th year pre-service teachers with 295 female and 98 malewho studies in different departments at Bolu Abant İzzet Baysal University. In order to determine happiness levels in the study,the Oxford Happiness Scale and is a 6-point Likert-form with 29 items, which was adapted into Turkish by carrying out the necessary validity and reliability studies by Doğan and Sapmaz (2012), was used. Also in order to determine the levels of school belonging, a total of 18 items, developed by Goodenow (1993) and adapted into Turkish by Sarı (2011), and a 5-point Likert-type School Belonging Scale which has two sub-dimensions of school belonging and rejection were used in the study. The data was collected via e-mail adressess. SPSS statistical program was used in the analysis of the research data. In the analysis of the data, percentage and frequency tests, which are descriptive analysis types, and Kolmogrov Smirnov, One Way Anova, Independent Variables t-test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis tests and LSD (Least Significant Difference) multiple comparison test were used in the analysis of research problems, and the level of significance was p < 0.05. According to the findings obtained as a result of the study, there is no statistically significant difference between pre-service teachers' levels of sense of school belonging and their choice of university placement, mother's education level, father's education level and total family income income. But also it was concluded that there was a significant difference in favor of women between the level of sense of school belonging and the gender. It was concluded that there was no statistically significant difference between the variables of gender, mother's education level, and father's education level according to happiness levels, and that there was a significant difference between the happiness level and the choice of university placement and total family income variables.