A Fuzzy-Set Qualitative Comparative Analysis of the Electoral Success of Radical Right Parties in Central and Eastern Europe, 2000-2010
Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Radikal Sağ Partiler Seçim Performansı, 2000 - 2010: Nitel Karşılaştırmalı Analiz
  1. Tez No: 825225
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞATAY ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. SEAN HANLEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University Collage London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Liberal demokratik rejimlerin çoğulculuk ilkesine ve insanların doğal eşitliğine muhalif olan siyasi partiler radikal sağ partiler olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde aktif olan radikal sağ partilerin 2000 - 2010 yılları arasında yapılan parlamento seçimleri özelinde hangi makro-koşullar altında seçim başarısı kazandığı sorusunu nitel karşılaştırmalı analiz yöntemi aracılığıyla cevaplamaktadır. Söz konusu ülkeler: Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Macaristan, Polonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya'dır. Çalışma kapsamında toplam yirmi parlamento seçimi üzerine analiz yapılmıştır. Ana araştırma sorusuna ek olarak, çalışma 2000 - 2010 yılları arasında adı geçen ülkelerde AB üyeliği için deneyimlenen Avrupalılaşma sürecinin bu sürece karşı olan radikal sağ partilerin seçim performanslarına olumlu etki yapıp yapmadığı sorusuna da cevap aramaktadır. 2000 - 2010 arası dönemde çalışma kapsamına alınan her bir ülke yoğun bir Avrupalılaşma süreci yaşamasına rağmen, bu sürecin radikal sağ partileri nasıl etkilediği sorusu literatürde yeterince tartışılmamıştır. Radikal sağ partilerin seçim performanslarına olumlu etki ettiği düşünülen“talep yönlü”makro-etkenlere ek olarak, çalışmanın analizi kapsamına ana-akım sağ partilerle radikal sağ partilerin sosyo-kültürel düzelmedeki ve Avrupalılaşma düzlemindeki etkileşiminin olarak tanımlanan“arz yönlü”makro-etkenlerde alınmıştı. Böylece hangi talep-yönlü ve arz-yönlü etkenlerin birleşiminden oluşan konjonktürde radikal sağ partilerin seçim başarısı (parlamento temisili) kazandıkları tartışılmıştır. Çalışma, 2000 - 2010 yılları arasında ana-akım sağ partilerin AB üyeliğine destek olması koşulunu radikal sağ partilerin parlamento temsili kazanmasındaki gereki koşul olduğu sonucuna ulaşmıştır. Ancak, bu koşul tek başına yeterli değildir. Görece yüksek oranda kültürel azınlık grubunun olduğu ülkelerde (Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Slovakya), ana-akım partilerinin AB üyeliğini desteklemesi ve sosyo-kültürel politikalar düzleminde şekillenen parti rekabetinin merkezine doğru konumlanması radikal sağ partilerin seçim performanslarına olumlu etki ettiği tespit edilmiştir. Kültürel azınlık grubunun az oranda ülkelerde ise (Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovenya) ana-akım partilerin sosyo-kültürel politikalar düzleminin uç noktalarında konumlanması radikal sağ partilerin seçim performanlarına 2000 - 2010 yılları özelinde olumlu katkı sağlamıştır. Seçmen desteklerindeki artışa rağmen radikal sağ partiler 2000 - 2010 yılları arasında çalışma kapsamında yer alan ülkelerdeki demokratik rejimin zayıflamasına doğrudan etki etmemiştir. Bu açıdan, demokratikleşme sürecinde bu sürece muhalif olan / kuşkuyla bakan radikal sağ partilerin parlamento temsili kazanması Mudde'nin (2010) ifade ettiği gibi“normal patoloji”olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Radical right parties are radical for their opposition to the principle of pluralism in liberal democratic regimes and right for their belief in the existence of natural inequalities among human beings. By employing the fuzzy-set qualitative comparative analysis research technique, this study analyses for the electoral success of such parties in national parliamentary elections held in seven Central and East European countries (CEECs) during the decade from 2000 to 2010. These countries include Bulgaria, the Czech Republic, Hungary, Poland, Romania, Slovakia and Slovenia. In total, the study examines twenty parliamentary elections. It seeks to understand whether the Europeanization process, defined as the European Union's political and economic influence on individual countries, increased the electoral strength of the parties. Despite the paramount importance of the EU's influence on CEECs, this question receives less attention in the literature than it deserves. In addition to three demand-side conditions already examined in the literature, this study seeks to learn whether right wing mainstream parties' position within the socio-cultural dimension of party competition contributes to electoral success. This question has also not received sufficient attention in terms of CEECs. This study concludes that the presence of a Europhile right-wing mainstream party was a necessary condition for electoral success, though this condition was not omnipresent. The presence of a large ethnic minority population emerged as a context-setting condition. In countries without this condition (Poland and Slovenia), the combination of the presence of a Europhile right-wing mainstream party and the absence of a party following liberal socio-cultural policies appears to have been responsible for the electoral success of radical right parties. In countries with large ethnic minority populations (Bulgaria, Hungary, Romania, and Slovakia), the combination of the presence of a Europhile right wing mainstream party and the presence of a party following liberal socio-cultural policies only partly led to the electoral success of radical right parties. In such countries, a high level of unemployment was also a part of the configuration leading to the electoral success. They were the supply side-conditions that primarily determined electoral success in countries without a large ethnic minority population, whereas demand-side conditions proved as important as supply-side conditions in countries with a large ethnic minority population. Overall, the findings of this QCA not only confirms Mudde's (2010) 'pathological normalcy' but also extend its scope by identifying a configuration leading to electoral success of radical right parties in countries without large ethnic minority groups.