Medya ve jeopolitik ilişki: Zeytin dalı operasyonu çerçeve analizi
Media and geopolitical relationship: Framework analysis of operation olive branch
- Tez No: 691247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTUL TAMER TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kaldor'un (1990) sözlerini açımlayacak olursak, dünyayı tasvir etme şeklimiz, seçtiğimiz kelimeler, onu nasıl gördüğümüzü ve nasıl davranmaya karar verdiğimizi tanımlar. Medya, dünyanın farklı yerlerindeki olayları yayınlayarak bu olayların önemliliğine ve aktörlerinin inşasına katkıda bulunabilir. Bu da, aynı olayın farklı medyalarca farklı şekilde betimlenmesi sonucuna yol açabilir. Buna uygun olarak, Eytan Gilboa (2009) medyayı jeopolitik kriterlere göre analiz etmek için multidisipliner bir yaklaşım önermiştir: yerel, ulusal, bölgesel, uluslararası ve küresel. Böylece, medyanın bu seviyeleri içerisinde, spesifik bir yerel oluşuma ilişkin söylem sapmalarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Zeytin Dalı Harekâtı'nın jeopolitik kriterlere göre farklı medyalar tarafından nasıl çerçevelendirildiğini anlamak için bu çalışmada uygulanan söz konusu yaklaşımın temel amacı; harekâtın kamuoyuna tanıtımı, amaçlarının açıklanması ve aktörlerinin karakterizasyonu ile ilgili ulusal ve uluslararası tasvirini anlamak ve bu üç çerçevenin birleşik bir bağlamsal bütünlük sunmak için bir araya gelip gelmediğini anlamaktır. Bunun için, bu makalenin 3 ana sorusu, 3 farklı mikro kategoride düzenlenmiştir: Giriş, amaçların açıklamaları ve aktörlerin tasviri. Bu mikro kategoriler de kendi içlerinde farklı medyaların Zeytin Dalı Operasyonu'nu her bir mikro kategoriye göre nasıl çerçevelediğinin tanımlarına karşılık gelen makro olarak alt-kategorilere ayrılmıştır. Bu doğrultuda Zeytin Dalı Operasyonu'nun 1. Günü olan 20 Ocak 2018 ve Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu'nun zafer ilan edişinin 2 gün sonrası olan 20 Mart 2018 tarihlerini kapsayan iki aylık bir zaman diliminde ulusal ve uluslararası yayınlar incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Zeytin Dalı Operasyonu'nun gerçekten de farklı medyalarda farklı olduğunu doğrulamıştır, ancak en çok çerçeve ulusal düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Paraphrasing Kaldor (1990), the way we describe the world, the words we chose, define how we see it and how we decide to act. By broadcasting events of different parts of the world, media can thusly contribute to its signification and to the construction of its actors, which may result in different representations of the same event by different media. Pertinently, Eytan Gilboa (2009) have suggested a multidisciplinary approach to analyze media by a geopolitical criteria: local, national, regional, international and global, expecting to verify discourse deviations of a specific local occurrence whithin these levels of media. The aforesaid approach, applied in this study to understand how was Operation Olive Branch framed, by the different media according to a geopolitical criteria, had the foremost ambition of discern its national and international representation regarding its introduction to the public, the description of its aims and the characterization of its actors, in order to understand if these three frames coalesced to present an unified contextual whole. For this, the 3 main questions of this essay are organized in 3 different micro cathegories that further are subcathegorized into macro cathegories, which corresponds to definitions of how the different media framed Operation Olive Branch according to each micro cathegory: Introduction, descriptions of aims and portray of actors. Accordingly, national and international media were examined in a two-month period covering between January 20th of 2018, the 1st day of Operation Olive Branch and March 20th of 2018, 2 days after the Turkish Armed Forces and Free Syrian Army declared victory. The results confirmed that Operation Olive Branch indeed differed between the levels of media, however, the most expected frames were found at the national level.