Atık alçı(levha)ların yapı ürünlerinde konu edildiği çalışmaların analizi
Analysis of the studies waste gypsum(board) in building products
  1. Tez No: 691248
  2. Yazar: ZEYNEP BEDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİDE NUR AYDIN İPEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ülkemizin önemli hammadde kaynaklarından bir tanesi olan alçıtaşının işlenmesiyle elde edilen alçı yapı sektöründe yoğunlukla kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak üretim ve kullanım miktarı da çoğunlukla bu alanda olmaktadır. Alçının sektördeki yoğun kullanımıyla hem var olan hammadde kaynakları azalmakta hem de atık oluşumu gözlenmektedir. Hem bu sorunların çözümüne hem de sürdürülebilir yapı ürünlerinin üretimine olanak sağladığı için bu atıkların geri dönüştürülerek kullanılmalarının yararlı olabileceği düşünülmektedir. Yapısal atıklar içerisinde geri dönüşüm açısından yüksek potansiyele ve önemli bir yere sahip olan atık alçı(levha)ların yapı ürünlerinde konu edildiği literatür incelendiğinde uluslararası alanda birçok yayına rastlanırken ülkemizdeki yayın sayısının yeterli düzeyde olmadığı görülmüştür. Bu bağlamda konu ile ilgili genel durumun ortaya konması amacıyla yapılan tez çalışması kapsamında belirlenen veri tabanlarında“gypsum waste /alçı atığı”,“gypsum board waste /alçı levha atığı”,“waste gypsum board/atık alçı levha”,“recycled gypsum/geri dönüştürülmüş alçı”anahtar kelimeleriyle ulusal ve uluslararası literatürde yapılan araştırma sonucunda 90 adet yayına (makale, bildiri, tez, rapor ve kitap bölümü) ulaşılmıştır. Yayınlar meta analizi yönteminde belirlenen ana ve alt kategori başlıkları üzerinden değerlendirilmiştir. Analiz çalışmasında yayınların %74'ünün makale türünde olduğu, %36'sına Google Scholar veri tabanından ulaşıldığı ve %83'ünün deneysel yöntemle yapıldığı sonucuna varılmıştır. Atık bilgisi bulgularına bakıldığında ise çalışmaların %30'unda inşaat atığı ve %64'ünde atık alçı levha kullanıldığı belirlenmiştir. Yapılan bu tez çalışmasının konu ile ilgili eksik ve güçlü yönlerin görülmesine katkı sağlayacağı ve ulusal çalışmaların sayısının çoğalması için önemli bir kaynak oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mineral gypsum obtained by processing gypsum, which is one of the important raw material resources of our country, is used extensively in the building sector. Accordingly, the amount of production and use is mostly in this area. With the intensive use of gypsum in the sector, both the existing raw material resources are decreasing and waste generation is observed. It is thought that it would be beneficial to use these wastes by recycling, as it allows both the solution of these problems and the production of sustainable building products. When the literature on waste gypsum (board), which has a high potential and an important place in terms of recycling among structural wastes, is examined in construction products, it is seen that while many publications are found in the international arena, it is seen that the number of publications in our country is not sufficient. In this context,“gypsum waste/ alçı atığı”,“gypsum board waste/ alçı levha atığı”,“waste gypsum board/ atık alçı levha”,“recycled gypsum/ geri dönüştürülmüş alçı”as a result of the research carried out in the national and international literature with the keywords, 90 publications (articles, papers, thesis, reports and book chapters) were reached. The publications were evaluated through the main and sub-category titles determined in the meta-analysis method. In the analysis study, it was concluded that 74% of the publications were in the article type, 36% were accessed from the Google Scholar database, and 83% were made by experimental method. Considering the waste information findings, it was determined that 30% of the studies used construction waste and 64% of waste plasterboard was used. It is thought that this thesis study will contribute to the detection of deficiencies and strengths related to the subject and will be an important source for the increase in the number of national studies.