Genotype catalog for the analysis of drug-drug interactions
İlaç-ilaç etkileşimleri analizi için genotip kataloğu
- Tez No: 691252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBAR CAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eczacılık ve Farmakoloji, Genetik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Pharmacy and Pharmacology, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Polifarmasi, günümüz tedavi biliminde, özellikle yaşlı nüfusun bakımında önemli bir uygulamadır. Polifarmasinin neden olduğu çoğu ilaç-ilaç etkileşimleri (DDI'ler), genellikle ilaçlar piyasaya sürüldükten sonra fark edilmektedir. Öngörülemeyen DDI'lardan kaynaklanan sağlık problemleri ve ekonomik yük, sağlık sistemini zor durumda bırakmaktadır. Bu nedenle, DDI'lerin öngörülebilirliğini artırmak, tedavi başarısını iyileştirmeye yönelik en önemli amaçlardan biri haline gelmiştir. Birçok parametreye bağımlı olmaları, DDI'ların tahmin edilebilirliklerini zorlaştırmaktadır. Genetik çeşitlilik altta yatan parametrelerin en önemlilerinden biridir. Bu nedenle, ilaç-ilaç-gen etkileşimleri (DDGI) olarak adlandırılan, DDI-genetik arası ilişki hakkındaki daha derin bir bilgi, tedavi başarısını artıracaktır. Bu çalışma, reçete yazanlara, araştırmacılara ve ilaç endüstrisine kılavuzluk ederek, devam eden DDGI çalışmalarına katkıda bulunmak üzere tasarlanmış DDGICat adlı ilişkisel bir veritabanı tasarlamayı amaçlamaktadır. DDGICat'in içeriği DrugBank, PharmGKB, Ensembl, KEGG Drug, ve ONC High dahil olmak üzere diğer veri tabanlarından türetilmiştir. DDGICat ilaçları, ilaç hedef proteinlerini, ilaçla ilişkili SNP'leri, DDI'ları, ilaç-gen etkileşimlerini (DGI'lar) ve DDGI'ları içermektedir. İlave olarak, bahsi geçen içerikleri hem tablo hem de grafik formatında sunmak amacıyla DDGICat Browser isimli bir web portalı geliştirilmiştir. Ayrıca, bu çalışmanın nihani ürünleri, seçilen bir hastalık üzerine bir vaka çalışmasında test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polypharmacy is an essential practice in today's therapeutics, especially in the care of older population. Most polypharmacy-induced drug-drug interactions (DDIs) are often discovered after drugs are put on the market. Health problems and economic burden due to unpredicted DDIs put the health system in a difficult situation. Therefore, increasing the predictability of DDIs has become one of the most critical concerns towards improving treatment success. Being dependent on several underlying parameters makes DDIs challenging to foresee. One of the most significant determinants of these underlying parameters is genetic variability. Therefore, a more profound knowledge of the DDI-genetic relationship, called drug-drug-gene interactions (DDGI), will improve treatment success. This study aims to design a relational database named DDGICat, which was designed to contribute to the ongoing DDGI research by serving as a guideline to prescribers, researchers, and the pharmaceutical industry. The content of the DDGICat was derived from other knowledge bases, including DrugBank, PharmGKB, Ensembl, KEGG Drug, and ONC High. DDGICat contains drugs, drug target proteins, drug-associated SNPs, DDIs, drug-gene interactions (DGIs), and DDGIs. Additionally, a developed web portal named DDGICat Browser provides the results of mentioned content in both tabular and graphical formats. Furthermore, the end products of this study are tested in a case study on a chosen disease.