6 ay 3 yaş arası çocuklarda demir eksikliğinin etyolojik incelemesi
  1. Tez No: 69127
  2. Yazar: MUZAFFER KÜPELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Demir eksikliği anemisi, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde 6 ay -2 yaş arasında halen en sık görülen anemi çeşididir. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran, yaşlan 6 ay- 3 yaş arasında değişen, demir eksikliği anemisi ve demir eksikliği olan 89 çocuk etyoloji, klinik ve laboratuvar bulguları yönünden incelendi. Hastaların 10'unda demir eksikliği (%10.1 ), 79 'unda (%89.9) demir eksikliği anemisi saptandı. Yaş ortalaması 19.5 ay, ortalama hemoglobin 9.56 gr/dl idi. Fizik muayene bulguları içinde solunum yolu enfeksiyonu, solukluk, pika, hepatosplenomegali ve parasitoz ilk başta gelenlerdir. Öyküdeki bulgular içinde terleme ve huzursuzluk, en başta gelenlerdir. Etyolojide enfeksiyonlar, parazitler, inek sütü üzerinde durulmuştur.Tetkiklerde otomatik sayıcıda tam kansayımı, transferrin satürasyonu ve ferritin düzeylerine bakılmış, aynı zamanda kendi aralarındaki ilişkiler de incelenmiştir. Doğum ağırlığı ve haftası, ek gıdaya başlama zamanı, anne sütü alma süresi, günlük inek sütü alma miktarı ve sosyodemografık özelliklerle, hematolojik değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmeye çalışılmıştır. Fizik muayenede tipik bulguların olmayışından dolayı, 6ay-2 yaş grubunda en azından bir defa kan sayımı yaptırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ETIOLOGY OF THE IRON DEFICIENCY ANEMIA IN THE CHILDREN AGED BETWEEN 6 MONTHS AND 3 YEARS In developed and developing countries iron deficiency anemia is still the most common type of the anemia in children aged 6 months to 2 years. In this study, the etiology, clinical and laboratory findings were investigated in the 89 children who diagnosed as iron deficiency and iron deficiency anemia, aged 6 months to 3 years, in the Department of Pediatrics of Pamukkale University Faculty of Medicine. Iron deficiency was detected in the 10 of them (10.1%) and iron deficiency anemia were found in the 79 of the patients. Mean values of the age and hemoglobin were 19.5 months and 9.56 gr/dl respectively. Respiratory tract infection, paleness, pica, hepatosplenomegaly and parasitic infestations were detected. Sweating and irritability were main findings found in the histories of the patients. Infections, parasitic infestations and cow milk was emphasized in the etiology. Transferrin saturation and ferritin levels and relations between them also were investigated. In this study, relations between hematological parameters and birth weight and gestational age, duration of breast feeding, the time of the weaning, the amount of of the daily cow milk intake were also investigated. Hematological research ( complete blood count ) must be done at least once during the period between 6 months to 2 years because of the absence of the automatic coulters, 36