Mediastinal kitlelere yaklaşımda açık cerrahi ve vats yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparasion of open surgery and vats techniques in mediastinal masses
- Tez No: 691294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Mediasten; mediastinal plevralar arasında kalan boĢluk olarak tarif edilebilir. Önde sternum, arkada torakalvertebralar, yanlarda mediastinal plevralar, üstte toraks giriĢi, altta diyafragma ile sınırlandırılmıĢtır.Bu çalıĢmanın amacı; mediastinal kitlelere yaklaĢımda açık ve uniportal video yardımlı torakoskopik cerrahi (U-VATS) yöntemleri uygulanan hastaların cerrahi sonuçlarının karĢılaĢtırılmalı olarak değerlendirmesini yapmaktır. Materyal ve metod: 01.01.2018 – 01.01. 2020 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi AD‟damediastinal lezyon nedeniyle cerrahi uygulanan 62 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Hastalar; açık cerrahi yapılan grup (kas koruyucu torakotomi, sternotomi) (n=30), uniportal VATS (U-VATS) uygulanan hastalar grubu (n=32) olarak sınıflandırıldı. Hastalara uygulanan cerrahi yöntem, operasyon süresi, operasyon esnasında kanama miktarı, cerrahi kesi uzunluğu, günlük göğüs tüpü drenaj miktarı, gündelik hayata dönüĢ süresi(çalıĢmamızda hastanın postoperatif mobilizasyon ve kendi iĢlerini kendi yapabilme yetisi olarak tanımladık), maksimal timektomi yapılıp yapılmadığı, ameliyat sonrası postop saat ve günlere göre Visüel Analog Skala (VAS) kaydedildi. Bu parametreler istatistiksel analiz yapılarak her iki grup değerlendirmeye alındı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Mediastinum; It can be defined as the space between the mediastinal pleura. It is confined anteriorly by the sternum, posteriorly by the thoracic vertebrae, laterally by the mediastinal pleura, superiorly by the thoracic inlet and inferiorly by the diaphragm. The aim; to evaluate the surgical results of patients who underwent open and uniportal video-assisted thoracoscopic surgery (U-VATS) methods in the approach to mediastinal masses. Material and method is evaluated between 01.01.2018 – 01.01. 2020 on 62 patients underwent surgery for mediastinal lesion in Erciyes University Faculty of Medicine, Department of Thoracic Surgery. The surgicalmethod applied to the patients and Visual Analogue Scale (VAS ) was recorded according to the the duration of the operation, the amount of bleeding during the operation, the length of the surgical incision, the amount of daily chest tube drainage, the time to return to daily life (postoperative mobilization and being able to do their own work ), whether maximal thymectomy was performed, the postoperative postoperative hours and days.