Benign mediyastinal kitlelere vats ile yaklaşım
Vats approach to benign mediastinal masses
  1. Tez No: 735028
  2. Yazar: MEHMET FURKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş Mediyasten iki plevral boşluğun arasında kalan, üstte torasik inlet, altta diafragma, önde sternum ve arkada anterior longitudinal spinal ligamanın sınırladığı intratorasik alan olarak adlandırılır. Primer mediyastinal lezyonlar mediyastinal yerleşimli ya da embriyolojik dönemde mediyastene göç etmiş dokulardan köken alırlar. Mediyastenin benign tümör ve kistleri çoğunlukla asemptomatiktir. Komşu yapılara bası yapması ve malign dejenerasyon olasılığı nedeniyle tanı ve tedavide geç kalınmamalıdır. Materyal- Metod Çalışmamızda, Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda Ocak 2009- Kasım 2014 tarihleri arasında VATS ile opere edilen benign mediyastinal kitle tanısı alan 44 olgu retrospektif olarak değerlendirildi. Olgular yaş, cinsiyet, şikayet, bulgular, tanısal işlemler, patolojik özellikleri ve postoperatif erken dönem komplikasyonları açısından analiz edildi. Bulgular Mediyastinal benign lezyon nedeniyle VATS ile yaklaşılan 46 olgunun 44'ü çalışmaya dahil edildi. 2 hastanın bilgilerine ulaşılamadı. Olguların ortalama yaşı 49 idi ve 28'i kadın iken 16'sı erkekti. %27,3'ü asemptomatik olmakla beraber en sık nefes darlığı, göğüs ağrısı ve öksürük şikayetleri ile başvurdular. Mediyastinal lezyonların %50'sianterior kompartmanda izlendi. Anterior mediyastende en sık timik lezyonlar (%36,3), ve sonrasında mediyastinal kistler saptandı. Visseral kompartmanda en sık mediyastinal kistlerin (%25,0) yerleştiği görüldü. Kistik lezyonlar içerisinde en sık görülenler bronkojenik kistlerdi (%41,1) ve çoğunlukla visceral mediyastinal yerleşimliydi. Tüm olgulara VATS ile komplet rezeksiyon uygulandı. Postoperatif %9,1 oranında komplikasyon gelişti ve bunların %4,5'iuzamış hava kaçağıydı. Sonuç Mediyastinal lezyonların lokalizasyonları patolojik tanıları hakkında fikir verir. Fakat nadiren de olsa atipik yerleşimli lezyonların olduğu unutulmamalıdır. Benign mediyastinal lezyonların tedavisinde, lezyonun lokalizasyonu ve patolojik tanısı belirleyicidir. Mediyastinal lezyonların tanı ve tedavisinde VATS ile cerrahi yaklaşım önemli yer tutmaktadır. Mediastinal kitle ve kistlerin cerrahi tedavisinde uygun olan olgularda postoperatif avantajları nedeniyle VATS öncelikli olarak tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction The intrathoracic space between the two pleural space, that is bordered by the thoracic inlet superiorly, the diaphragm inferiorly, the sternum anteriorly and the anterior longitudinal ligament of the thoracic spine posteriorly is called the mediastinum. Primary mediastinal lesions can be derived from mediastinal or embryonic tissues. The mediyastinal benign tumors and cysts are generally asymptomatic. The diagnosis and treatment should not be delayed due to risk of the compression of adjacent structures and malignant degeneration. Materials and Methods In this study, 44 cases that were diagnosed with benign mediyastinal mass operated by VATS in thoracic surgery department of Atatürk Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital, between Janurary 2009 – November 2014 were evaluated retrospectively and compared with literature data. The cases were analyzed according to age, sex, symptoms, signs, diagnostic procedures, pathological findings and postoperative complications in early period. Results 44 of 46 cases approached with VATS for mediastinal benign lesion were included in the study. The data of the 2 patients could not be reached. Average age of the cases was 49 and 28 of them were female while 16were male. 27,3 % of cases were asymptomatic and the most frequent symptoms were shortness of breath, chest pain and cough. 50 % of the mediastinal lesions are seen in the anterior compartment. The most common lesions of the anterior mediastinum were thymic lesions (36,3%) and followed by mediastinal cysts. In the visceral compartment, mediastinal cysts (25,0%) was localized most commonly. Bronchogenic cysts were the most frequent cysts of the mediastinum (40.7%) that were mostly located in the visceral mediastinum. By using VATS technique complete resection performed to all cases. 9,1% postoperative complication occured and 4,5% of those were prolonged air leak. Discussion The location of the lesions can aid in pathological diagnosis. But it should be noted that in rare cases, the lesions could be detected at atypical locations. The localization and pathologic diagnosis of the lesion are determinant for the treatment of benign mediastinal lesions. Surgical approach with VATS plays an important role in diagnosis and treatment of mediyastinal lesions. İn surgical treatment of mediastinal masses and cycts , due to postoperative advantages VATS should be priority prefered.