Kuluçkahane ve damızlık kanatlı işletmelerinde mycoplasma iowae varlığının bakteriyolojik ve moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation on presence of mycoplasma iowae at hatchery and poultry breeding farms by bacteriological and molecular techniques
- Tez No: 691317
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYYAL AK, DOÇ. DR. KEMAL METİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Mycoplasma Referans Teşhis Laboratuvarına kontrol amaçlı gönderilen Türkiye genelindeki damızlık hindi işletmelerinden 100 trakeal svap havuzu (500 trakeal örnek) ve 100 kloakal svap havuzu (500 kloakal örnek), türkiye genelindeki hindi kuluçkahanelerinden 96 kabukaltı ölümü gerçekleşmiş embriyolu yumurta ve Marmara bölgesindeki tavuk kuluçkahanelerinden 96 kabukaltı ölümü gerçekleşmiş embriyolu yumurtada Mycoplasma iowae etkeninin varlığı, konvansiyonel bakteriyolojik yöntemlerle izolasyon ve materyalden direkt Real Time PCR ile araştırıldı. Her bir svap havuzu 5'er adet (5x100) svap içermekteydi. Bu çalişmada toplam 392 (1192) inceleme örneği kullanıldı. Yapılan tüm izolasyon ve Real Time PCR çalışmaları sonucunda hiçbir örnekten etken izolasyonu ve Mycoplasma iowae DNA'sı saptanmadı. Sonuç olarak Mycoplasma iowae infeksiyonunun ülkemizdeki tüm Hindi Kuluçkahaneleri ve Damızlık İşletmeleri ile Marmara Bölgesindeki Tavuk kuluçkahanelerinde mevcut olmadığı saptandı. Ancak bundan sonra yapılacak olan çalışmalarda ticari hindi işletmelerdeki varlığının da araştırılmasının yararlı olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, 100 tracheal swab pools (500 tracheal samples) and 100 cloacal swab pools (500 cloacal samples) from turkey breeding farms throughout the country, 96 dead-in-shell embriyos from turkey hatcheries throughout the country and 96 dead-in-shell embriyos from chicken hatcheries in the Marmara Region, submitted to Pendik Veterinary Control Institute Mycoplasma Reference Diagnostic Laboratory for control purposes, were used. Each swab pool contained 5 (5x100) swabs. A total of 392 (1192) specimens were examined in this study. Mycoplasma iowae was not isolated and specific DNA was not detected by real-time PCR. Therefore it was determined that Mycoplasma iowae infection is not present in all Turkey Hatcheries and Turkey Breeding Farms in our country and Chicken Hatcheries in Marmara Region. However, it would be useful to investigate the precence of the agent in commercial farms in future studies.