Kuaförlerde kozmetik ürün kullanımına bağlı rahatsızlıkların ve risk faktörlerinin kozmetovijilans sistemi açısından incelenmesi: Mersin örneği
Investigation of discomforts and risk factors related to use of cosmetic products in hairdressers in terms of cosmetovigilance system: The example of Mersin
  1. Tez No: 691322
  2. Yazar: RİFAT AYTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL ALCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kuaförler kapalı ortamlarda, ayakta ve yoğun bir iş temposu ile çalışırlar. Mesleki olarak sağlık sorunları yaşadıkları bilinse de kuaförlerin bu sağlık sorunlarının kozmetik ürün kullanımına bağlı rahatsızlıklar olup olmadığını yönünde belirsizlikler mevcuttur. Bu rahatsızlıkların tanımı veya teşhisini koymak için nitel ve nicel destekleyici kanıtların sunulması gerekir. Bu tez çalışmasının amacı, Mersin'de faaliyetlerini sürdüren kadın-erkek kuaför meslek çalışanlarına yönelik yapılan anket çalışması verilerinin kozmetovijilans tanımının gereği olarak kuaförlerin çalışma koşulları ve kozmetik ürüne bağlı sağlık sorunları arasındaki ilişkilerin analizlerini gerçekleştirmektir. Tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın evrenini; Mersin Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odasına (MERBEK) kayıtlı kadın-erkek kuaför meslek çalışanları oluşturmuştur. Araştırmada veriler çevrimiçi anket tekniği yöntemi ile toplanarak 387 anket formu analiz edilmiştir. Elde edilen veriler bulgular bölümünde; değişkenlerin frekans ve yüzde dağılımları, örneklem gruplarının ortalamaları arasındaki farklılıkların test edilmesi için bağımsız örneklemler t-Testi, Ki Kare Testi ve ANOVA'dan yararlanılmış; değişkenler arasındaki ilişkiler Korelasyon analiziyle incelenmiş, bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini incelemek üzere Regresyon analizinden, birbiriyle ilişkili çok sayıdaki değişkenin anlamlı bir şekilde bir araya getirilerek daha az sayıda faktöre boyutlanmasını sağlamak amacıyla Faktör Analizinden yararlanılmıştır. Bu analizler sonucunda kuaför çalışanlarının; İş sağlığı ve Güvenliği (İSG) ve kozmetovijilans sistemi ile ilgili bilgi düzeylerine yönelik bulgular elde edilmiştir. Sonuç olarak, kadın-erkek kuaförlerin birçoğunun kozmetik ürün kullanımı hakkında bilgi sahibi oldukları, nadiren de olsa istenmeyen etkilerle karşılaştıklarında ise doktora başvurdukları, sağlık sorunlarında kalıcı bir etki olmadan iyileşme görüldüğü kanaatine varılmıştır. Çalışmada tespit edilen en önemli özellik, İSG eğitimi alma durumu ve kozmetovijilans sistemi hakkında bilgilenme düzeyleri arttıkça kozmetik ürünlerin zararlarından korunma eğiliminin arttığı yönündedir.Bu çalışma,kuaförlerin; periyodik sağlık muayenelerini düzenli olarak yapmalarını, risk değerlendirme çalışmalarının yapılması ve işyerleri için gerekli raporların hazırlanmasını sağlamayı, kuaför çalışanlarının kozmetik ürünlerin kullanımından dolayı maruz kaldıkları istenmeyen etki / ciddi istenmeyen etki vaka bildirimlerinin raporlanması ve kayıt altına alınması için yetkili kuruluşlara (TİTCK) başvurmaları teşvik etmeyi önermektedir.
Özet (Çeviri)
Hairdressers work indoors, standing up and with an intense work tempo. Although it is known that they have occupational health problems, there are uncertainties about whether these health problems of hairdressers are related to the use of cosmetic products. Qualitative and quantitative supporting evidence must be presented to define or diagnose these disorders. The aim of this thesis study is to analyze the relationships between the working conditions of hairdressers and health problems related to cosmetic products, as a requirement of the definition of cosmetovigilance, of the data of the survey study conducted for male and female hairdresser professionals working in Mersin. The universe of this descriptive study; Mersin Barbers and Hairdressers registered to the Chamber of Tradesmen and Craftsmen (MERBEK) composed of male and female hairdresser professionals. In the research, data were collected by online survey technique and 387 survey forms were analyzed. The data obtained are in the findings section; Independent samples t-Test, Chi-Square Test and ANOVA were used to test the differences between the frequency and percentage distributions of the variables and the means of the sample groups; The relations between the variables were examined by Correlation analysis, Regression analysis was used to examine the effect of the independent variable on the dependent variable, and Factor Analysis was used to ensure that a large number of interrelated variables were brought together in a meaningful way and sized to a fewer factors. As a result of these analyzes, hairdresser employees; Findings regarding the knowledge level of occupational health and safety (OHS) and cosmetovigilance system were obtained. Consequently, it has been concluded that most of the male and female hairdressers are knowledgeable about the use of cosmetic products, and they rarely consult a doctor when they encounter undesirable effects, and their health problems are improved without a permanent effect. This study, hairdressers; It recommends encouraging them to carry out periodic health examinations on a regular basis, to carry out risk assessment studies and to prepare necessary reports for the workplace, to apply to authorized institutions (TİTCK) for reporting and recording the undesirable effects / serious undesirable effects case reports that hairdresser employees are exposed to due to the use of cosmetic products.