Türk soylulara Türkçe öğretimi kapsamında Altın Köprü kitabının değerlendirilmesi
Evaluation of the book Altin Köprü in the context of teaching the turkish language to the Turkic people
- Tez No: 691326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRULLAH KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yabancılara Türkçe öğretimi gün geçtikçe önem kazanan bir olgu hâline gelmiştir. Türk soylulara Türkçe öğretimi de bu duruma parelel bir gidişat göstermektedir. Yabancılara Türkçe öğretimi hem yabancılar hem de Türk soylular için Türkçenin dört temel alanını (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) öğretmeye dayanmaktadır. Türk soylulara Türkçe öğretimi, ortak kökten gelmeleri nedeniyle genel olarak yabancılara öğretilen Türkçe öğretiminden farklı bir şekilde ele alınmaktadır. Çünkü yabancı dil öğretiminde dillerin köken, yapı ve söz varlığı bakımından benzer ya da farklı noktalardaki özellikleri dil öğretimini etkileyen hususlardandır. Yabancılara Türkçe öğretiminde en önemli ögeler, öğretim materyalleridir. Bu materyaller içindeki en temel materyal de dil öğretimi için hazırlanan ders kitaplarından oluşan öğretim setleridir. Bu çalışmada Türk soylulara Türkçe öğretimi kapsamında 2018 yılında Kırgızistan'daki Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi öğretim elemanlarınca hazırlanan“Altın Köprü Türkçe Öğretimi Ders Kitapları”Türk dünyası ortak kültürel unsurları açısından inceleme konusu edilmiştir. Çalışmada öncelikle“Altın Köprü”setinin A1, A2, B1, B2, C1 düzeyindeki kitapları tema, ünite ve etkinlik bakımından incelenmiştir. Daha sonra kitaplarda geçen Türk dünyası ortak kültürel unsurları belirlenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre Altın Köprü setinin Türk dünyası ortak kültürel ögeler bakımından zengin unsurlar barındırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Teaching the Turkish language to foreigners has become an increasingly important phenomenon. Teaching Turkish to Turkish nobles also shows a parallel trend to this situation. Teaching Turkish to foreigners is based on teaching five basic areas of Turkish (reading, writing, listening, speaking and grammar) for both foreigners and Turkish nobles. Turkish teaching applied to Turkish nobility is handled in a different way from Turkish teaching taught to foreigners in general, due to the common origin of languages. Because in foreign language teaching, the attitudes of languages at similar or different points in terms of origin, structure and vocabulary are among the features that affect language teaching. Every language has its own grammatical rules. The similarity of grammatical features according to the proximity and groups of languages also affects the language learning process and outcome. The most important elements in teaching Turkish to foreigners are teaching materials. The most basic material among these materials is the teaching sets consisting of textbooks prepared for language teaching. In this study, the“Altın Köprü Turkish Teaching Textbooks”prepared by the instructors of Kyrgyzstan - Turkey Manas University in Kyrgyzstan in 2018 within the scope of teaching Turkish to Turkish nobility, were examined in terms of common cultural elements of the Turkish world. In the study, first of all, A1, A2, B1, B2, C1 level theme, unit and activity analysis of the“Altın Köprü”textbook was conducted. Then, the common cultural elements of the Turkish world in the books were determined. Common cultural elements are an important factor in teaching Turkish to Turkish descent. It can be said that the Altın Köprü set contains rich elements in terms of common cultural elements of the Turkish world.