Impact of face mask use on physiological parameters related to respiration during daily physical activities
Günlük fiziksel aktivitelerde yüz maskesi kullanımının solunumla ilgili fizyolojik parametrelere etkisi
- Tez No: 691340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Koronavirüs salgını, salgının yayılmasını önlemek için toplumda bireylerin yüz maskesi kullanmasına sebep olmaktadır. Yüz maskeleri, solunum sırasında hem nefes alma hem de nefes verme işlemlerinde havayı organik veya inorganik partiküllerden süzmektedir. Kullanılabilecek farklı üretim malzemelerine sahip birçok çeşitli yüz maskeleri vardır ve bunların kullanımı esnasında bazı durumlarda nefes almada tıkanıklığa neden olabilir. Bu tez çalışması, oturma ve yürüme aktiviteleri esnasında yüz maskesi kullanımının solunumla ilgili fizyolojik parametreler üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Toplamda 15 gönüllü, on dakikalık testler ile kapalı alanda oturma ve dışarda yürüme aktiviteleri olmak üzere on dakikalık süreler ile iki farklı teste tabi tutulmuştur ve testler esnasında kandaki oksijen satürasyonu (yüzde SPO2), nabız (bpm), karbondioksit seviyesi (CO2), sıcaklık (°C) ve nem (yüzde) parametreleri gözlemlenmiştir. Parametrelerin alınması ve saklanması için iki farklı giyilebilir sinyal edinim düzeneği geliştirilmiştir. Testler, maskesiz, cerrahi maske ve FFP2 maske ile yapılmıştır. Maskesiz testte ortam karbondioksit oranı, nem ve sıcaklık parametreleri kaydedilirken maske testlerinde bu parametreler maskenin iç boşluk tarafından kaydedilmiştir. Oturma aktivitesi için, maske kullanımından bağımsız olarak genel SPO2 ve nabız ölçümlerinin benzerliği endişe vericidir (P= 0.58-0.36 ve P= 0.82-0.85). Yürüme aktivitesi için çok benzer genel SPO2 ve kalp hızı ölçümleri de tespit edimiştir. (P= 0.98-0.10 ve P= 0.65-0.69), ancak nabız oranları bu aktivite için beklendiği gibi daha yüksektir. Genel CO2, sıcaklık ve nem ölçümleri, maske kullanılmadığında önemli ölçüde daha küçük anlamlılığa sahiptir, ancak aktiviteden bağımsız olarak maske kullanımıyla daha büyük anlamlılığa sahiptir (P< 0.05). Ölçümler arasında, SPO2 ve kalp hızı (r> 0.80) için güçlü pozitif korelasyonlar mevcuttur. Geri kalan ölçümler orta veya zayıf korelasyonlara sahiptir (r= -0.39-0.96).
Özet (Çeviri)
Coronavirus outbreak causes every individual to wear a face mask to prevent the spread of the epidemic. Face masks filtrate air from organic or inorganic particles both in inhale and in exhale operations during the normal respiration cycle. There exists a variety of different face masks with different fabrication materials and their use may lead to obstructions in breathing under some circumstances. This thesis work aims to figure out the impact of face mask use on physiological parameters related to respiration during sitting and walking activities. A total of 15 volunteers are directed to perform two different tests; sitting indoors, and walking outdoor in ten-minute durations while their blood oxygen saturation (SPO2 percent), heart rate (bpm), carbon dioxide level (CO2), temperature (°C), and humidity (percent) parameters are being monitored. Two different wearable signal acquisition setups are developed for the acquisition and storage of the parameters. Tests are performed for no mask, surgical face mask, and FFP2 respirator. In no mask test, ambient carbon dioxide, humidity, and temperature parameters are recorded while in mask tests, these parameters are recorded at the inner dead space of the mask. For the sitting activity, very similar overall SPO2 and heart rate measurements are of concern regardless of the mask use (P= 0.58-0.36, and P= 0.82-0.85). Very similar overall SPO2 and heart rate measurements are also detected for the walking activity (P= 0.98-0.10, and P= 0.65-0.69), however, the heart rates are larger as expected for that activity. Overall CO2, temperature and humidity measurements are significantly smaller with no mask use but larger with mask use regardless of the activity (P< 0.05). Among the measurements, strong positive correlations exist for SPO2 and heart rate (r> 0.80). The rest of the measurements are with moderate or poor correlations (r= -0.39-0.96).