Yoğun bakım ünitesinde kolistin kullanımının uygunluğunun değerlendirilmesinde klinik eczacının rolü
The role of the clinical pharmacist in the evaluation of appropriate use of colistin in the intensive care unit
- Tez No: 691348
- Danışmanlar: PROF. DR. BENSU KARAHALİL
- Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eczacılık Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çoklu ilaca dirençli Gram-negatif enfeksiyonların tedavisinde ve diğer antibiyotiklere direnç varlığında kolistin önemli bir role sahiptir. Kolistinin söz konusu tedavilerde kullanımında tedavi etkinliği ve güvenliği açısından uygun şekilde hazırlanışı, uygun dozda kullanımı, renal doz ayarının yapılması ve nefrotoksik ajanlarla kullanılıp kullanılmadığı, önem taşımaktadır. Sunulan tez çalışması prospektif gözlemsel bir çalışmadır ve tez çalışmasının ilk 4 ayında klinik eczacı tarafından sadece kolistin kullanımının uygunluğu değerlendirilmiş ve herhangi bir öneride bulunulmamıştır (gözlem grubu), sonraki 4 ayda ise klinik eczacı tarafından önerilerde bulunulmuştur (müdahale grubu). Gözlem grubu ve müdahale grubu arasındaki uygunluk yüzdesi karşılaştırılarak klinik eczacının tedavi uygunluğuna ve klinik sonuçlara etkisi bu tez konusunda sadece kolistin ilaç örneği ile araştırılmıştır. Kolistin kullanımının uygunluğunun değerlendirilmesinde uluslararası geçerliği olan“International Consensus Guidelines for the Optimal Use of the Polymyxins'' ”Polimiksinlerin Optimal Kullanımı için Uluslararası Uzlaşı Kılavuzundan'' yararlanılmıştır. Çalışmanın tek yoğun bakım ünitesinde gerçekleştirilmesi, hasta popülasyon sıklığının az olması ve çalışmanın uzmanlık tezi olması sebebiyle belirli bir süresinin olması örneklem büyüklüğünü sınırlamıştır. Gözlem grubunda 51, müdahale grubunda 40 kişi dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Colistin has an important role in the treatment of multi-drug resistant (MDR) Gram-negative infections and in the presence of resistance to other antibiotics. Proper preparation of colistin, use of appropriate dose, adjustment of renal dose, use with nephrotoxic agents are important for the effectiveness and safety of treatment. In the first 4 months of this prospective thesis study, the suitability of the use of colistin alone was evaluated by the clinical pharmacist and no suggestions were made (observation group), and in the next 4 months, recommendations were made by the clinical pharmacist (intervention group). The impact of clinical pharmacist on treatment compliance and clinical results was investigated by comparing the percentage of compliance between the observation group and the intervention group. ''International Consensus Guidelines for the Optimal Use of the Polymyxins'' were used to evaluate the suitability of colistin use. Since the study was conducted in a single intensive care unit, the patient population frequency was low, and the study had a specific duration, the sample size was limited. 51 people were included in the observation group and 40 people in the intervention group.