Diyabetik ketoasidoz'da tiamin düzeyi ve olası metabolik etkiler
Thiamine level and possible metabolic effects in diabetic ketoasidosis
- Tez No: 691349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÖKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tiamin glukoz metabolizmasında önemli bir kofaktördür. Bu çalışma ile diyabetik ketoasidoz (DKA) ile başvuran çocuklarda tiamin düzeyini ve olası tiamin eksikliğinin diyabetik ketoasidoz kliniği üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya Aralık 2018 – Mart 2020 tarihleri arasında DKA tanısı alan 32'si kız (%65,3) 49 çocuk hasta alındı. DKA tedavi süresi, DKA tedavisi öncesi ve sonrası serum laktat, piruvat ve tiamin düzeyi ve başvuruda Glasgow koma skoru (GKS), kan gazı, ortalama eritrosit hacmi (MCV), Hemoglobin A1c düzeyleri değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 11,1±5,5 (min=23ay-maks=17yıl) yıldı. Hastaların 30'u (%61,2) yeni tanı tip1 diyabetli iken 19'u (%38,8) eski tanılı idi. Hastaların diyabetli olma süre ortalaması 4,5±2,7 yıldı. Hastaların DKA derecesi değerlendirildiğinde 6'sı (%12,2) hafif, 13'ü (%26,5) orta ve 30'u (%61,2) ise ağırdı. Hastaların DKA tedavisi öncesi tiamin düzeyi normal saptanırken tedavi sonrası anlamlı olarak düşük olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Thiamine is an important cofactor in glucose metabolism. The aim of this study is to explain the level of thiamine in children presenting with diabetic ketoacidosis (DKA), the effect of possible thiamine deficiency on the duration of diabetic ketoacidosis, the patient's clinic, and the metabolic effects that occur during diabetic ketoacidosis. 49 children, 32 of whom were girls (65.3%), who were diagnosed with DKA between December 2018 and March 2020, were included in the study. Serum lactate, pyruvate and thiamine levels were measured when DKA treatment was initiated and treatment was discontinued and subcutaneous insulin therapy was started. GCS (glascow coma scale), blood gas, MCV, HbA1c levels were evaluated at admission. The mean age of the patients was 11.1 ± 5.5 (min = 23 months-max = 17 years) years. While 30 (%61.2) of the patients were newly diagnosed with type 1 diabetes, 19 (%38.8) were previously diagnosed. The mean duration of the patients with diabetes was 4.5 ± 2.7 years. When the DKA degree of the patients was evaluated, 6 (%12.2) were mild, 13 (%26.5) were moderate and 30 (%61.2) were severe.