Kawasaki hastalığı tanısı ile izlenen pediatrik hastaların klinik ve epidemiyolojik özelliklerinin araştırılması
Evaluation of clinicial and epidemiological features of pediatric patients with kawasaki disease
- Tez No: 691375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Kawasaki Hastalığı tanısı ile izlenmiş olan pediatrik hastaların demografik, tanı, tedavi, komplikasyonlar ve hastalık süreci ile ilişkili klinik özelliklerinin ve hastaların tedaviye direnç, koroner arter anevrizması gelişimi açılarından risk faktörlerinin ve geliştirilmiş olan skorlama sistemlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 1994 - Aralık 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı'nda izlenmiş olan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmada toplam 81, yılda ortalama 3,11±3,70 vaka saptandı. Vakalar en sık yaz mevsiminde ve Temmuz ayında izlendi. Hastaların %63'ünün erkek, %37'sinin kız olduğu ve erkek kız oranının 1,7 olduğu saptandı. Hastaların %77,8'inin 5 yaşından küçük ve ortanca yaşın 31 ay (1,5 ay-12 yıl) olduğu saptandı. Tanı kriterlerinden ateş tüm hastalarda, oral değişiklikler hastaların %90,1'inde, konjonktivit %86,4'ünde, döküntü %81,5'inde, servikal lenfadenopati %69,1'inde ve el ayaklarda değişiklikleri %61,7'sinde izlendi. Tanı kriteri olmayan bulgulardan en sık karaciğer enzimlerinde yükseklik (%42), steril pyüri (%37), kusma (%32,1) ve kasıklarda döküntü (%32,1) saptandı. İncelenen vakalarda BK ortanca değeri 16390/mm3 (4300-35900) ve ortalama nötrofil oranı ise %66,56±17,43 olarak saptandı. Vakaların trombosit ortanca değeri tedavi öncesi 360000/mm3 (58000-1118000), zirve 651000/mm3 (183000-1126000) olarak izlendi. Vakalarda ortalama CRP 137±89,27 mg/L ve ESH 83,46±36,61 mm/s olarak saptandı. Hastalardaki ALT ortalaması 107,34±165,31 U/L olarak saptandı. Hastaların Hb ortalaması 10,1±1,37 g/dL olarak izlendi. Vakaların %69,1'i komplet ve %30,9'u inkomplet KH idi. Vakaların %16'sı yüksek doz IVIG tedavine dirençliydi. Dirençli vakaların tamamına ikinci kez IVIG tedavisi verildiği ve tümünde yanıt gözlendiği saptandı. Vakalarda birincil veya dirençli vaka tedavisi olarak sadece IVIG kullanıldığı görüldü. Vakaların %22,2'sinde KAA geliştiği saptandı. Hastalarda KAA dışı kardiyak bulgulardan en sık kapak patolojileri (%16) izlendi. Kapak patolojilerinin %84'ü minimal mitral yetmezlikti. Vakalarda KAA gelişimi ile inkomplet KH veya IVIG tedavisine dirençli olma arasında ilişki saptanmadı. Vakaların %50,6'sından SYVP çalışıldığı ve tetkikin çalışıldığı hastaların %36,5'inde etken saptandığı görüldü. En sık rhinovirüs ve RSV saptandı. Vakaların ortanca olarak hastalığın 6,5'inci gününde tanı aldıkları ve hastane yatış süresinin 5 gün (3-16) olduğu görüldü. Çalışmada ölen vaka izlenmedi. Vakalarda KAA gelişimi açısından; tedavinin hastalığın onuncu gününden sonra verilmesi (OR: 5,018 – %95 güven aralığı: 2,500-10,074 – p=0,001), ateşin 10 günden uzun sürmesi (OR: 4,391 – %95 güven aralığı: 2,123-9,081 – p=0,006) ve altı ay ve altı olmak (OR: 5,200 – %95 güven aralığı: 3,300-8,195 – p=0,001) yüksek risk faktörleri olarak saptanmıştır. Skorlama sistemlerinin IVIG direnci açısından duyarlılıkları Kobayashi, Egami, Sano, Formosa ve Harada için sırasıyla %61,5, %53,8, %53,8, %76,9, %84,6; özgüllükleri %76,7, %85, %83,9, %36,2, %13,8 olarak izlendi. Sistemlerin KAA gelişimi açısından duyarlılıkları %26,7, %13,3, %21,4, %64,3, %92,9; özgüllükleri %69,5, %76,3, %76,8, %35,7, %15,5 olarak izlendi. Sonuç: Kawasaki Hastalığı 5 yaş altında ve erkeklerde daha sık görülmektedir. KAA gelişim oranı %22,2'dir. İnkomplet KH ve IVIG tedavisine direnç ile KAA gelişimi arasında ilişki saptanmamıştır. Tedavinin hastalığın onuncu gününden sonra verilmesi, ateşin on günden uzun sürmesi ve hastanın altı ay veya daha küçük olması KAA gelişimi açısından risk faktörüdür. Kobayashi, Egami, Sano, Formosa ve Harada skorlama sistemleri vakalarımızda KAA gelişimini öngörmek için kullanıma uygun değildir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aims of this study are examine demographic features, clinical characteristics of diagnosis, treatment and complications, the risk factors and scoring systems developed in terms of predicting resistance to treatment and coronary artery aneurysm development in pediatric patients with Kawasaki Disease Materials and Methods: Patients who were followed up by Ankara University Faculty of Medicine Department of Pediatric Infectious Diseases between January 1994 and December 2019 were analyzed retrospectively. Results: Total 81 cases, average 3,11±3,70 cases per year were found in this study. Cases most frequently monitored in summer and July. Male to female ratio was 1,7 (63% boys, 37% girls). Among the diagnostic criterias, fever was found in all patients, oral changes 90,1%, conjunctivitis 86,4%, rash 81,5%, cervical lymphadenopathy 69,1%, extremity changes 61,7%. Among other findings, most commons were elevated liver enzymes (42%), sterile pyuria (37%), vomiting (32,1%) and groin rash (32,1%). In cases studied; median values for WBC 16390/mm3(4300-35900), platelet before treatment 360000/mm3(58000-1118000) and peak 651000/mm3(183000-1126000). Mean values for neutrophil ratio 66,56±17,43%, Hb 10,1±1,37g/dL, CRP 137±89,27mg/L, ESR 83,46±36,61mm/h, ALT 107,34±165,31U/L. İncomplete cases were 30,9% of total patients. Patients' %16 were resistant to high döşe IVIG treatment. All resistant cases were given second IVIG treatment and response was observed in all. Only IVIG was used as primary or resistant therapy. Development of CAA was 22,2%. Among the cardiac findings other than CAA, the most was valve pathologies (16%). 84% of them were minimal mitral insufficiency. There was no relationship between CAA development and incomplete diease or treatment resistance. Median diagnose was on the 6,5th day of disease and hospital stay was 5 days (3-16). Nasopharengeal PCR was studied in 50,6% of cases, agent found in 36,5% of studies. Rhinovirus and RSV were the most common agents. No deceased case was observed. In terms of CAA development; treatment that given after the tenth day of illness (OR:5,018 – 95% CI:2,500-10,074 – p=0,001), fever lasting longer than 10 days (OR:4,391 – 95% CI:2,123-9,081 – p=0,006) and age under 6 months (OR:5,200 – 95% CI:3,300-8,195 – p=0,001) were determined as high risk factor. Sensitivities of scoring systems in terms of IVIG resistance were 61,5%, 53,8%, 53,8%, 76,9%, 84,6% for Kobayashi, Egami, Sano, Formosa and Harada, respectively; specificities were 76,7%, 85%, 83,9%, 36,2%, 13,8%. Sensitivities of the systems for the development of CAA were 26,7%, 13,3%, 21,4%, 64,3%, 92,9%; specificities were 69,5%, 76,3%, 76,8%, 35,7%, 15,5% Conclusion: Kawasaki Disease is more common in males and under 5 years of age. The CAA development rate was 22,2%. There was no relationship between development of CAA and treatment resistance or incomplete disease. Administration of treatment after the tenth day of the disease, fever lasting longer than ten days, and the being six months or less were risk factors for the development of CAA. The Kobayashi, Egami, Sano, Formosa and Harada scoring systems are not suitable for use in predicting the development of CAA in our cases.