12-15 yaş arası önkol ikili kırıklarında plak ile osteosentez ve ten uygulama tedavilerinin sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of results of plating with osteosynthesis and tension band application treatments in bilateral forearm diaphyseal fractures in the age group of 12-15 years
  1. Tez No: 858747
  2. Yazar: ATAKAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR TİFTİKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç : On iki ile 15 yaş aralığındaki çocuk hastalarda ; önkol ikili kırıklarının cerrahi tedavisinde intramedüller fiksasyon (titanyum elastik çivi) ve açık redüksiyon internal fiksasyon (plak osteosentez) uygulamalarının sonuçlarını, radyolojik ve fonksiyonel olarak karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem : Bu retrospektif çalışmada , 1 Ocak 2016 ve 1 Ocak 2023 tarihleri arasında , primer önkol ikili kırığı sebebiyle Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran ve tarafımızca cerrahi tedavi uygulanan , 12 ile 15 yaş aralığındaki çocuk hastalar değerlendirildi. Romatolojik hastalığı olan, metabolik kemik hastalığı olan, daha önce aynı ekstremitede önkol kırığı geçiren , başvuru anında 12-15 yaş aralığının dışında kalan , düzenli takiplere gelmeyen, aynı ekstremitede ek yaralanması olan, yeterli radyolojik verisi bulunmayan, ilgili ekstremitede aktif enfeksiyonu bulunan ve konservatif yöntemle tedavi edilen hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Tüm hastaların dirsek , el bileği ve önkol eklem hareket açıklıklarına, karşı ekstremite ile karşılaştırmalı olarak bakıldı. Fonksiyonel skorlama Grace-Eversmann ölçeğine göre yapıldı. Tüm hastaların ilgili ekstremite radyolojik değerlendirmeleri yine karşılaştırmalı olarak 2 yönlü direkt grafi ile yapıldı. Bu grafiler incelenerek radyal eğim noktası ve radyal eğim indeksi hesaplaması yapıldı. Bulgular : Titanyum elastik çivi (TEN) grubunda 23, plak grubunda 21 hasta vardı. Tüm hastalar genel anestezi altında ve supin pozisyonunda opere edildi. TEN grubundaki hastaların ortalama yaşı 13.7±1.1, plak grubundaki hastaların ortalama yaşı 14±1 olup iki grup arasında anlamlı fark yoktu. (p=0.351) Çalışmadaki 44 hastanın yalnızca 4 tanesi kız olup, her iki grupta da 2'şer adet bulunmaktaydı ve cinsiyetler arasında anlamlı fark yoktu. (p=0.926) TEN grubundaki 23 hastanın 13'ü sol taraf iken, plak grubundaki 21 hastanın 13'ü sol taraf idi ve etkilenen taraf açısından her iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı. (p=0.945) Tüm hastalara operasyon sonrası atel uygulaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to compare the results of surgical treatment for forearm diaphyseal fractures in pediatric patients aged between twelve and fifteen years using intramedullary fixation (titanium elastic nails) and open reduction internal fixation (plate osteosynthesis), both radiologically and functionally. Materials and Methods: In this retrospective study, pediatric patients aged between twelve and fifteen years who presented to Ankara Training and Research Hospital with primary forearm diaphyseal fractures and underwent surgical treatment by our team between January 1, 2016, and January 1, 2023, were evaluated. Patients with rheumatologic diseases, metabolic bone diseases, a history of previous forearm fractures in the same extremity, age outside the 12-15 range at the time of admission, those who did not attend regular follow-ups, had additional injuries in the same extremity, lacked sufficient radiological data, had active infection in the relevant extremity, and those treated conservatively were not included in the study. Range of motion in the elbow, wrist, and forearm joints of all patients was assessed comparatively with the contralateral extremity. Functional scoring was performed using the Grace-Eversmann scale. Radiological evaluations of the relevant extremity for all patients were also conducted with two-way plain radiographs for comparative analysis. Radial tilt angle and radial tilt index calculations were performed based on the examination of these radiographs. Findings: There were 23 patients in the Titanium Elastic Nail (TEN) group and 21 patients in the plate group. All patients were operated under general anesthesia in the supine position. The mean age of patients in the TEN group was 13.7±1.1, and in the plate group, it was 14±1, with no significant difference between the two groups (p=0.351). Of the 44 patients in the study, only 4 were female, with 2 in each group, and there was no significant difference in gender between the two groups (p=0.926). In the TEN group, 13 out of 23 patients had fractures on the left side, while in the plate group, 13 out of 21 patients had fractures on the left side, and there was no significant difference in the affected side between the two groups (p=0.945). All patients received postoperative splinting.