Ağustos 2020 – ağustos 2021 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'na başvuran hastalarda çocukluk çağında alerjik bulgu gösteren hastalarda, besin olarak susam duyarlılığının araştırılması
Investigation of sesame susceptibility in patients with allergic symptoms on children
- Tez No: 691390
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KÜÇÜKOSMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çocuklarda alerjiye sıkça neden olan besinlerden biri de susamdır. Ülkemizde konuyla ilgili yapılan çalışmalar sınırlıdır. Çalışmamızın amacı alerjik bulgu gösteren hastalarda susam duyarlılığının sıklığını ortaya koymak ve diğer alerjik hastalıklarla ilişkisini ortaya koymaktır. Bu çalışmaya Ağustos 2020-Ağustos 2021 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk immünoloji ve alerji polikliniğine; atopik dermatit, ürtiker, astım bronşiale, alerjik rinit, hışıltılı çocuk ve diğer tanılarla başvuran veya takip edilen 1- 18 yaş arasındaki, 808 hasta çalışmaya alındı. Olguların yaş ortalaması 5,71±5,18'idi. Çalışmaya alınan çocuklara deri prik testi yapıldı. Deri prik testi pozitif olan tüm olgularda, tam kan sayımı, susam spesifik IgE, total IgE bakıldı ve susam ile besin yükleme testi yapıldı. Çalışmamıza katılan hastaların 386 (%47,8)'sında deri prik testi pozitifliği bulunmaktaydı. Deri testinde susam pozitifliği olan 24 (%3) hasta bulunmaktaydı. Bu 24 olgu içinde susam spesifik IgE ≥ 0,35 Ku/l, pozitif olan 3 (%0,4) hasta bulunmaktaydı. Olguları susam deri testi pozitif ve negatif olarak ikiye ayırarak yaptığımız karşılaştırmalarda; susam deri testi pozitif olan olgularda kaşıntı daha çok görülmektedir (p=0,029), susam deri testi pozitif olan olgularda alerjik hastalıklar daha sık görülmektedir (p=0,020), yaş azaldıkça, susam deri testinin pozitifliği daha sık olarak bulunmuştur (p=0,009) ve susam deri testi pozitif olan hastalarda eozinofil sayısı daha yüksek olarak bulunmuştur (p=0,009). Susam deri testi pozitif olan 24 olguya susam yükleme testi yapılmıştır. Bu olguların 7 (%0,86)'sinde susam yükleme testi pozitif bulunmuştur. Bu sonuçlara göre 808 olgumuzdan 7 (%0,86)'sine susam alerjisi tanısı konmuştur. Sonuç olarak bölgemizde alerjik hastalık tanısı olan çocuklarda susam alerjisi dikkat çekici bir oranda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the foods that frequently cause allergies in children is sesame. Studies on the subject in our country are limited. The aim of our study is to reveal the frequency of sesame sensitivity in patients with allergic symptoms and to reveal its relationship with other allergic diseases. In this study, Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital Pediatric immunology and allergy polyclinic between August 2020-August 2021; A total of 808 patients aged 1 to 18 years who applied or were followed up with atopic dermatitis, urticaria, asthma bronchial, allergic rhinitis, wheezing and other diagnoses were included in the study. The mean age of the cases was 5.71±5.18. Skin prick test was performed on the children included in the study. In all cases with positive skin prick test, complete blood count, sesame specific IgE, total IgE were measured and nutrient challenge test with sesame was performed. Skin prick test was positive in 386 (47.8%) of the patients who participated in our study. There were 24 (3%) patients with sesame positivity in the skin test. Among these 24 cases, there were 3 (0.4%) patients with sesame specific IgE ≥ 0.35 Ku/l positive. In the comparisons we made by dividing the cases into positive and negative sesame skin test; Itching is more common in cases with positive sesame skin test (p=0.029), allergic diseases are more common in cases with positive sesame skin test (p=0.020), sesame skin test positivity is found to be more frequent as age decreases (p=0.009) and Eosinophil count was found to be higher in patients with positive sesame skin test (p=0.009). Sesame challenge test was performed on 24 cases with positive sesame skin test. Sesame challenge test was found positive in 7 (0.86%) of these cases. According to these results, sesame allergy was diagnosed in 7 (0.86%) of our 808 cases. As a result, sesame allergy was found at a remarkable rate in children with a diagnosis of allergic disease in our region.