Motorsal beceri öğretiminde değişik ön alıştırma türlerinden hangisinin daha etkili ve kalıcı olduğuna ilişkin bir araştırma
A Study about the effectiveness and durability of various kinds of pre exercise in the motor skill teaching
  1. Tez No: 69141
  2. Yazar: ADNAN ŞAMİL YAHŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET MOTORSAL BECERİ ÖĞRETİMİNDE DEĞİŞİK ÖN ALIŞTIRMA TÜRLERİNDEN HANGİSİNİN DAHA ETKİLİ VE KALICI OLDUĞUNA İLİŞKİN BİR ARAŞTIRMA Beden eğitimi ve spor alanında en çok kullanılan öğretme yöntemleri tümdengelim ( bütün ) metodu, tümevarım ( parçadan bütüne ) metodu ve oyun formundaki alıştırmalardır. Araştırma, bu öğretme yöntemlerinden hangisinin daha etkili olduğuna dair bir çalışmadır. Bu amaçla 8-10 yaşlar arasında 29 kız - 45 erkek toplam 74 denekte, grupların oluşturulmasına yönelik bazı motor yeteneklerdeki ön testler alındı. Deneklerin testlerden elde ettikleri toplam puanlara göre 4 grup oluşturuldu. Gruplardan biri kontrol grubu olarak ayrıldı, diğer gruplara üç farklı yöntemle, değişik motor becerilerin yer aldığı istasyonun öğretimine yönelik çalışma yaptırıldı. İki aylık eğitim süreci sonucunda deneklerin istasyonda ön test ve son test değerleri, motor testlerdeki son test değerleri alındı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A STUDY ABOUT THE EFFECTIVENESS AND DURABILITY OF VARIOUS KINDS OF PRE EXERCISES IN THE MOTOR SKILL TEACHING In the field of Physical Education and Sport, most frequently used teaching methods are all to parts, to all method and drills as playing format. Investigation, is the study on which teaching method is more effective. For this purpose, in 74 subject (29 girls - 45 boys) aged between 8-10, pre-test on given motor abilities were applied in order to separated subjects in four groups. One of the groups was control, while the others subjected to three different motor performance circuits separately for each group. At the end of 2 months training period pre-test and post-test results of subjects were recorded. In the circuit test, no difference between pre-test and post-test results found in the control group (n=18, t=2.35 PO.05).