Sarkopeni riski olan geriatrik hastaların yutma fonksiyonlarının klinik, laboratuar ve demografik özellikleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of swallowing functions in geriatric patients at risk of sarcopenia with clinical, laboratory and demographic features
  1. Tez No: 691423
  2. Yazar: NEJLA ÖZKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı iç hastalıkları kliniği servis ve polikliniklerine başvuran 65 yaş üzeri vakalarda sarkopeni riski olanların disfaji sıklığı ve disfaji riski ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi ve irdelenmesine yöneliktir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 65 yaş üzeri dışlanma kriterleri baz alınarak uygun vakalar dahil edildi. Vakalar SARC-F skoru 4 ve üzerindeki iç hastalıkları polikliniklerine ve servislerine başvuran hastalardan seçildi. Çalışmaya dahil edilen vakaların sosyo-demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Vaka popülasyonu tek tek başvuru anındaki, albümin, prealbumin, total protein, kreatinin, kalsiyum, vitamin D, vitamin B12, folat, demir, total demir bağlama kapasitesi (TDBK), ferritin, TSH, serbest T4, Hba1c, lipid profili, CRP, parathormon (PTH), fosfor ve hemoglobin seviyeleri görülüp kaydedildi. Aynı zamanda vakaların disfaji riskinin değerlendirilmesinde valide edilmiş bir ölçek olan“Eating Assessment Tool-10 (EAT-10)”testinden yararlanıldı. Bu testteki sorulara verilen cevaplardan EAT-10≥3 olan hastalar disfaji açısından riskli, EAT-10≥15 olan vakalar aspirasyon açısından da riskli disfajisi olan hastalar olarak tanımlandı. Bulgular: Vakaların ortalama yaşı 77,1 ± 7,6 yıl idi. Hastaların %51'i kadın, %49'u erkekti. Disfaji riski ve aspirasyon açısından riskli disfaji sıklığı sırasıyla %54,2 (569) ve %32,1 (337) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine and examine the frequency of dysphagia and the factors associated with dysphagia in patients over 65 years of age who applied to internal medicine outpatient and inpatient clinics and were at risk of sarcopenia. Material and methods: Eligible cases were included in the study based on the exclusion criteria over 65 years of age. Cases were selected from patients with SARC-F score of 4 or higher who applied to internal medicine outpatient and inpatient clinics. Sociodemographic and clinical characteristics of the patients were recorded. Albumin, prealbumin, total protein, creatinine, calcium, vitamin D, vitamin B12, folate, iron, total iron binding capacity (TIBC), ferritin, TSH, free T4, HbA1c, lipid profile, CRP, parathormone (PTH), phosphorus and hemoglobin levels were observed and recorded at the time of admission.“Eating Assessment Tool-10 (EAT-10)”test, which is a validated scale, was used to evaluate the dysphagia risk of the cases. According to the results of this test, cases with EAT-10≥3 were defined as risk for dysphagia, and cases with EAT-10≥15 were defined as patients with aspiration risk for dysphagia. Results: The mean age of the patients was 77.1 ± 7.6 years. 51% of the patients were female, 49% were male. The prevalence rates of dysphagia and dysphagia with risk for aspiration were 54.2% (569), and 32.1% (337), respectively.