Suriyeli mültecilerin maruz kaldığı olumsuz yaşam olaylarının depresyona etkisi: İstanbul örneği
The effect of negative life events exposed by Syrian refugees on depression: The case of Istanbul
  1. Tez No: 691427
  2. Yazar: RABİA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın insani boyuttaki ve öncelikli amacı; İstanbul'da ikamet eden“Geçici Koruma”altındaki Suriyeli sığınmacıların, yaşadığı olumsuz yaşam olaylarına, deneyimlerine ışık tutmak ve Suriyeliler hakkındaki ön yargılı bakış açılarını elimine etmektir. Bilimsel boyuttaki amacı ise; zorunlu göçe maruz kalmanın, depresyonu arttırıp arttırmadığının ve diğer ruhsal problemlere sebep olup olmadığının tespit edilmesidir. Çalışmaya 26 kişi (23 erkek, 3 kadın) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara anket soruları ile birlikte, 21 sorudan oluşan Beck Depresyon Ölçeği verilmiştir. Anket sorularının ilk sayfası, katılımcıların sosyo-demografik bilgilerini içermektedir. Diğer sayfalardaki sorular ise katılımcıların yaşadıkları olumsuz yaşam deneyimlerini, ayrıntılı şekilde aktarabilmelerine yönelik hazırlanmıştır. Beck Depresyon Ölçeği'nin sosyo-demografik bilgilere göre analiz edilebilmesi için SPSS (Statistical Package Program for Social Science) version 21.0 programı kullanılmıştır. Sosyo-demografik bilgilerinin dağılımlarını saptamak amacıyla, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Suriyeli katılımcıların burada yaşadıkları sürelerin depresyon düzeyleri açısından karşılaştırılması için ise Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. Yapılan testlerin sonuçlarına göre, Suriyeli sığınmacıların depresyon düzeyleri ile ilgili istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Röportaj sorularına verdikleri cevaplara göre Suriyeli sığınmacıların, olumsuz yaşam deneyimleri aktarılmıştır ve anlattıkları deneyimler, tablolar halinde sunulmuştur. Suriyeli sığınmacı bireylerin verdiği cevaplar (olumsuz yaşam olayları) ile tezin içinde geçen, zorunlu göç olgusunun depresyona olan etkisini inceleyen diğer araştırma sonuçlarının, birbiriyle tutarlı oldukları fark edilmiştir. Sığınmacı ve mülteci bireylerin ruh sağlığı açısından değerlendirilmesi ile ilgili daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır. Yapılan bu çalışma, yaşanan gerçekleri gözler önüne sermesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The humanitarian and primary purpose of this study is; The aim is to shed light on the negative life events and experiences of Syrian refugees under“Temporary Protection”residing in Istanbul and to eliminate prejudiced perspectives about Syrians. Its scientific purpose is; It is to determine whether exposure to forced migration increases depression and causes other mental problems or not. 26 people (23 men, 3 women) participated in the study voluntarily. The Beck Depression Scale, which consists of 21 questions, was given to the participants along with the survey questions. The first page of the survey questions contains the socio-demographic information of the participants. The questions on the other pages were prepared for the participants to explain their negative life experiences in detail. SPSS (Statistical Package Program for Social Science) version 21.0 program was used to analyze the Beck Depression Scale according to socio-demographic information. Mann-Whitney U test was used to determine the distribution of socio-demographic information. The Kruskall Wallis H test was used to compare the time that Syrian participants lived here in terms of depression levels. According to the results of the tests, no statistically significant difference was found regarding the depression levels of the Syrian refugees. Negative life experiences of Syrian refugees were explained along with the interview questions. According to the answers they gave to the interview questions, the negative life experiences of the Syrian refugees were conveyed and the experiences they told were presented in tables. It has been noticed that the answers (negative life events) given by Syrian asylum seekers and the results of other researches in the thesis examining the effect of forced migration on depression are consistent with each other. More studies are needed on the mental health evaluation of asylum seekers and refugees. This study is important in terms of revealing the realities.