Büyükşehirlerde pornografi bağımlılığının dürtüsellik ile olan ilişkisinin incelenmesi
Examination of relationship between pornography addiction and impulsitivity in metropolitan cities
- Tez No: 691439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye Salgın Dönemi Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi (TURBAHAR COVID-19) kapsamında yapılan bu araştırmanın amacı büyükşehirlerde pornografi bağımlılığının dürtüsellikle ilişkisini inceleyip, karşılaştırmaktır. Örneklem grubu Fagerström Nikotin Bağımlılık Testini dolduran ve öğrenci olan kişilerden oluşmaktadır. TURBAHAR COVID-19 araştırmasına katılan ''3298'' kişi bu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan kişilerin yaş aralığı 15 yaş ve üstüdür. Bu çalışma online şekilde gerçekleştirilmiştir. Sosyo Demografik Bilgi Formu, Siber Pornografi Kullanım Envanteri ve Barrat Dürtüsellik Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 21 programı üzerinden incelenmiştir. Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Değişmezlik Katsayısı ile değişkenler arasındaki ilişkinin yönü ve şiddeti hesaplanmıştır. Bulguların istatiksel olarak anlamlı olup olmadığını değerlendirmek için Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Farklılığın hangi gruptan meydana geldiğini tespit etmek amacıyla Tukey-Post-Hoc Testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research, which was carried out within the scope of Turkey Epidemic Addiction and Mental Health Map Project (TURBAHAR COVID-19), is to examine and compare the relationship between pornography addiction and impulsivity in metropolitan cities. The sample group consists of students who have completed the Fagerström Test for Nicotine Addiction.“3298”people participated in the TURBAHAR COVID-19 research. The age range of the people participated in the study is 15 years and older. This study was carried out online. Socio-Demographic Information Form, Cyber-Pornography Use Inventory, and Barrat Impulsivity Scale were used. SPSS 21 program was used to analyze data. The direction and severity of the relationship between the variables were calculated with the Pearson Product-Moment Correlation Coefficient of Invariance. One-Way Analysis of Variance was applied to evaluate whether the findings were statistically significant. Tukey-Post-Hoc Test was conducted to determine which group the difference occurred.