Developing EFL teachers' actional competence through language functions: A suggested reflective model for CPD
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin eylemsel yeterliklerinin dil fonksiyonları yoluyla geliştirilmesi: Sürekli mesleki gelişim için önerilen bir yansıtıcı model
  1. Tez No: 691451
  2. Yazar: HANDE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin eylemsel yeterlik açısından mevcut durumlarını ve eylemsel yeterlik konusunda bir Sürekli Mesleki Gelişim (SMG) eğitimine olan ihtiyaçlarını incelemek ve yansıtıcı bir SMG eğitiminde iletişimsel dil işlevleri (söz edimleri) aracılığıyla eylemsel yeterliklerini geliştirmektir. Bu çalışmada, alanyazında yoğunca çalışılmış oldukları için dört söz edimine odaklanılmıştır: özür dileme, rica etme, önerme ve reddetme. Mevcut çalışmada, araştırma yöntemi olarak karma yöntemi ve araştırma deseni olarak eşdeğer zaman serisi deseni benimsenmiştir. Araştırma, hem betimsel hem de deneysel istatistikleri sunmayı amaçladığından, Türkiye'nin farklı illerindeki devlet okullarında farklı seviyelerde (ilkokul, ortaokul, lise) görev yapan 190 İngilizce öğretmeninden veri toplanmıştır. Ayrıca, Ankara'daki devlet okullarında farklı seviyelerde (ilkokul, ortaokul, lise) ders veren 32 İngilizce öğretmeninden de veri toplanmıştır. 190 İngilizce öğretmeninden oluşan birinci örneklem grubundan elde edilen veriler, eylemsel yeterlik açısından mevcut durumu ortaya koymak için araştırmanın betimsel bölümü için kullanılmıştır. Araştırmanın deneysel bölümü olan ikinci kısım için, yansıtıcı SMG eğitiminin etkisini bulmak için, 32 İngilizce öğretmeninden oluşan ikinci örneklem grubundan toplanan verileri kullanılmıştır. Veriler birden fazla veri toplama aracıyla toplanmıştır. Ana veri toplama aracı altı farklı bölümden oluşmaktadır: Bölüm 1: BioData, Bölüm 2: Eylemsel yeterliliğin öz değerlendirmesi, Bölüm 3: Farkındalık anketi, Bölüm 4: Aktivite değerlendirmesi, Bölüm 5: Söylem tamamlama testi ve Bölüm 6: Öz-yansıtma. Bu veri toplama aracı, betimsel istatistikler için 190 İngilizce öğretmeninden oluşan pilot gruba uygulanmışştır. Pilot uygulama grubundan elde edilen veriler ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler üzerinden betimsel olarak analiz edilmiş ve güvenirlik analizi için kullanılmıştır. Araştırmanın deneysel kısmında, müdahalenin etkisini görmek için aynı veri toplama aracı, 32 İngilizce öğretmeninden oluşan deney grubuna ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ek olarak, eğitimin her oturumundan sonra yazılı bir protokol uygulanmıştır. Yazılı protokol üç bölümden oluşmaktadır: Bölüm 1: Yansıtma üzerine altı ifadeden oluşan yazılı protokol yansıtması, Bölüm 2: Katılımcıların eğitimde izlenen her adım üzerine derinlemesine düşündükleri müdahale adımlarına ilişkin yansıtma ve Bölüm 3: katılımcıların genel olarak eğitim gününü genel olarak değerlendirdikleri, eğitimin etkili buldukları noktalarını ve eğitimin daha etkili olması için neler yapılabileceği hakkındaki yorumlarını paylaştıkları günün kazancı bölümü. Ana veri toplama aracı altı bölümden oluştuğu için her bölümün analizi ayrı ayrı yürütülmüştür. Ana veri toplama aracının tüm bölümlerinin bulguları son test lehine anlamlı bir farklılık göstermiştir. Ancak, yazılı protokol yansıtmasını Friedman Testi ile analiz ettiğimizde, üç ölçüm arasında önemli bir fark bulunmamıştır ve bunun nedeni olarak ölçümler arasındaki sınırlı zaman aralığı sonucuna varılmıştır. Nitel veriler, içerik analizi ile çözümlenmiş ve örnekler sunulmuştur. Bulgular, tüm eğitim oturumlarında katılımcılarla sınıf içinde ve dışında yapılan etkileşimler, tartışmalar sırasında tutulan araştırmacı günlüğü aracılığıyla toplanan verilerle desteklenmiştir. Özetle; sonuçların, önerilen yansıtıcı modelin İngilizce öğretmenlerinin eylemsel yeterlik hakkındaki görüşleri, farkındalıkları, bilgileri ve belirli söz edimlerini üretmeleri üzerinde önemli bir olumlu etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, yansıtıcı SMG modelinin oluşturulmasını sağlayan eğitimin yansıtıcı aşamaları sayesinde, yansıtıcı SMG eğitiminin İngilizce öğretmenlerinin yansıtma becerileri üzerinde de önemli derecede olumlu bir etki gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the EFL teachers' current situation in terms of their actional competence and their need for a Continuing Professional Development (CPD) training on actional competence and to improve their actional competence through the communicative language functions (speech acts) in a reflective CPD training. We focused on four particular speech acts as they have been well studied in the literature: the speech apology, request, suggection, and refusal. The current mixed methods research has an equivalent time series design. As the study aims to present both descriptive and experimental statistics, we collected the data from 190 EFL teachers working at public schools in different cities of Turkey teaching at different levels (primary school, secondary school, high school). Also, we gathered data from 32 EFL teachers teaching at different levels (primary school, secondary school, high school) at public schools in Ankara. The data gathered from the first sampling group of 190 EFL teachers were used for the descriptive part of the study to present the current situation in terms of actional competence. For the second part, which is the experimental part of the study, we used the data collected from the second sampling group of 32 EFL teachers to find out the effect of the reflective CPD training. We collected the data through multiple data collection tools. The main data collection tool consists of six different parts: Part 1: Biodata, Part 2: Self-assessment of actional competence, Part 3: Awareness questionnaire, Part 4: Acitivity assessment, Part 5: Discourse completion task, and Part 6: Self-reflection. We administered this data collection tool to the piloting group of 190 EFL teachers for descriptive statistics. The data gathered from the piloting group were analyzed descriptively through mean, standart deviation, minimum and maximum values, and were used for the realiability analysis. For the experimental part of the study, we administered the same data collection tool to the experiment group of 32 EFL teachers as pre-test and the post-test to see the effect of the intervention. Additionally, we administered a written protocol after each session of the training. The written protocol consists of three parts: Part 1: Written protocol reflection consisting of six statements on reflection, Part 2: Reflection on the steps of the intervention, where the participants reflect on each step followed in the training, and Part 3: Today's gain, where the participants reflect on the day of the training generally, commenting on the effective parts and on what can be done for the training to be more effective. As the data main collection tool has six parts, the analysis of each part was made separately. The findings of all parts of the main data collection tool showed a significant difference in favor of the post-test. However, when we analyzed the written protocol reflection through Friedman Test, we could not find a significant difference between the three measurements most probably due to the limited time interval between the measurements. The qualitative data were analyzed through content analysis and samples were presented. The findings were supported with the data gathered through the researcher journal which was kept during the interactions and discussions with the participants in and out of the classroom in all the training sessions. To sum up, the results indicated that the suggested reflective model has a significant effect on the EFL teachers' opinions, awareness, knowledge about the actional competence, and their production of the particular speech acts. Additionally, it can be said that the reflective CPD training had a significant effect on the EFL teachers' reflections with the help of the reflective stages of the training which forms the suggested reflective CPD model.