On edge-vertex domination number in graphs
Graflarda ayrıt-tepe baskınlık üzerine
- Tez No: 691466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELGİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Baskınlık kavramı üzerine bir çok çalışma bulunmakta, bu alanda yapılan çalışmaların sayısı büyük bir hızla artmaktadır.Bu tezde ağrlıklı olarak diğer baskınlık parametrelerine göre daha yeni olan duble (double) ayrt-tepe baskınlığı kavram üzerinde durulmu³tur.Öncelikle, duble (double) tepe-ayrt baskınlığından bahsedilmiş, bunlarla ilgili bulduğumuz bazı sonuçlar paylaşılmıştır.Sonrasında ise duble (double) ayrıt-tepe baskınlığı kavramı tanımlanmış, bu kavram üzerine bulduğumuz sonuçlar ve bu sonuçların ispatları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many studies on the concept of domination and the number of studies in this eld is rapidly increasing.In this study, we mainly focused on double edge-vertex domination concept, which are newer than other domination parameters.Firstly, double vertex-edge domination is mentioned, some results we found on double vertex-edge domination are shared.Afterwards, the concepts of double edge-vertex domination is dened, the results we have found about this concept and the proofs of these results are given.