Dans
- Tez No: 12517
- Danışmanlar: DOÇ. REMZİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET İlkel insanın bilinçsiz hareket dizgeleriyle baş layan dans, kültürlere, toplumlara ve yaşam biçimlerine göre değişerek bugünkü şeklini almıştır. Dans, hem görsel, hem işitsel yönüyle hareket ve ritmi kullandığından, plastik sanatlarda farklı dönemler de sanatçılara konu olmuştur» Artık bu konunun klasik anlamda bir figürün hareketini göstermekten çok, soyut lamalara gidilmesi ve kavramsal yanlarının araştırılması ile ilgilenilmek t edir. Antik heykellerdeki elbise kıvrım larını daha iyi kavratmak için doğadaki benzer şekiller incelenmiştir. Balerinlerin etek kıvrımlarındaki yüzey lerle bağlantılar kurulmuş, bu yüzeyler geometrik plan lara dönüştürülerek yeni bir anlatım dili oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY The dance, begining with the unconscious motion paterns of ancient people has reached to the known form "by changing with respect to societies and life forms. Since it uses motion and rythm in both visual and audial manner, the dance has been used as a subject by artists in different seasons. Now, for this subject more than showing the motion of a figure in the classical manner, people interest in making abstractions and surveying conceptual sides of it. In orden to make cloth pleats of ancients statu es comprehended better similar shapes in nature have been studies and the relations with the skirt pleats of ballerinas have been established. By changing this surfaces into geometric plans, a new narration language has been created.